Kamp!, Coals, L.Stadt i inni… Skład AlterFest

Kamp!, Coals, L.Stadt i inni… Skład AlterFestu

AlterFest zdj. alterfest.myslowice

AlterFest. Znamy już cały line-up dziesiątej edycji festiwalu AlterFest, która odbędzie się 29 i 30 lipca w Mysłowicach. Do ogłoszonych dwa tygodnie temu artystów dołączyły zespoły Kamp!, Coals, L.Stadt, RAT KRU oraz Korbowód. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to prawdziwe święto polskiej muzyki alternatywnej.

W tym roku AlterFest świętuje swoje dziesiąte urodziny, w związku z czym organizatorzy festiwalu postanowili świętować jubileusz imprezy w gronie tych, którzy gościli już na poprzednich edycjach wydarzenia. W ten sposób, wybierając po jednym z wykonawców z każdego z dotychczasowych AlterFestów, utworzono line-up dziesiątej edycji festiwalu.

-Postanowiliśmy świętować nasz skromny, aczkolwiek ważny jubileusz z tymi, których znamy, cenimy i lubimy. Choć wybór był ciężki, bo na przestrzeni lat pojawiło się naszym festiwalu wielu świetnych wykonawców, to ostatecznie postanowiliśmy postawić właśnie na tę dziesiątkę artystów – mówi Łukasz Prajer, twórca AlterFestu.

W środę organizatorzy festiwalu ogłosili, że w tym roku w Mysłowicach usłyszymy jeden z ważniejszych przedstawicieli polskiej sceny elektronicznej, czyli grupę Kamp!, będący jednym z największych fenomenów młodego pokolenia duet Coals, czy gitarową grupę L.Stadt. Skład uzupełnia taneczny duet Rat Kru oraz jedna z legend mysłowickiej sceny alternatywnej – Korbowód.

Przypomnijmy – wśród ogłoszonych dwa tygodnie temu wykonawców znalazł się zdobywca tegorocznego fryderyka w kategorii „Album roku rock/metal” – zespół Muchy, a także Baasch, Daniel Spaleniak, L.A.S. oraz mona polaski.

AlterFest

Bilety jednodniowe (50 zł) oraz karnety dwudniowe (80 zł) na festiwal AlterFest można nabyć na stronie KupBilecik.pl.

Kamp!

Zadebiutowali w 2009 roku EP „Thales one”. Pierwsze zagraniczne wydawnictwo pojawiło się w 2011 roku w portugalskim Discotexas. Singiel „Cairo” stał się komercyjnym przełomem, który doprowadził do debiutanckiego albumu „Kamp!”. Dream-popowe melodie doskonale zgrane na płycie z house’owymi utworami zagwarantowały sprzedaż przekraczającą 10 tysięcy sztuk oraz wielkie zainteresowanie ze strony klubów i festiwali, od Szanghaju, przez London i Pragę, po Los Angeles.

Kamp! zdj. Alterfest Mysłowice
Kamp! zdj. Alterfest Mysłowice

W lecie 2014 Kamp! wypuścił EP w nowojorskim labelu Cascine, stając się jednym z niewielu polskich zespołów z tak umocnioną pozycją w zachodnim przemyśle muzycznym. Ten krok otworzył im możliwości stałego promowania swojego materiału zagranicą. Rok 2015 przyniósł drugi album zespołu, taneczno-kontemplacyjną „Ornetę”.

Kolejnym krokiem była sesja nagraniowa w Red Bull Studio w Brazylii, gdzie pod okiem Bartosza Dziedzica powstały dwa utwory wydane jako single w 2017 – „Deny” i „Turn My Back On You”. Trzeci album „DARE” ukazał się 17 września 2018 nakładem wydawnictwa Agora, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem i ciesząc się ogromną popularnością w serwisach streamingowych.

Coals

To młody duet, który tworzą Kacha Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski. Zespół szybko zdobył uznanie słuchaczy dzięki domowym nagraniom, które publikował na Youtube kilka lat temu. Coalsi mają na koncie liczne występy na zagranicznych festiwalach, m.in. Positivus, Pohoda Festival, Tune In-Tel Aviv, Primavera Sound czy Iceland Airwaves. Nagrali również wideosesję dla kultowego radia KEXP w Kex Hostel w Reykjaviku.

Coals, fot. Jakub Owczarek
Coals, fot. Jakub Owczarek

W 2017 roku ukazał się ich ciepło przyjęty debiut „Tamagotchi”. Płycie towarzyszyła trasa, która obejmowała kraje Beneluksu, Niemcy, Francję, Austrię, Czechy oraz Estonię. Po „Tamagotchi” Coalsi wydali oniryczną, okołotrapową i nieco eksperymentalną EP-kę „Klan” napisaną wyłącznie po polsku. W 2020 duet wydał drugi album długogrający „docusoap” pod szyldem wytwórni PIAS. Na krążku można znaleźć nawiązania do współczesnego alternatywnego R&B, ambientu oraz popularnego ostatnio trendu ASMR. Za ten świetnie przyjęty album duet otrzymał nominacje do Fryderyków oraz Bestsellerów Empiku. W 2021 roku Coals wydał trzy single w języku polskim: „Miraż”, „ganc egal” oraz „Lawę” zwiastujące EPkę “Rewal”. W utworze “Miraż” gościnnie udziela się jeden z najpopularniejszych polskich raperów – Żabson.

L.Stadt

To jeden z najważnieszych gitarowych zespołów ostatniego dwudziestolecia polskiej muzyki alternatywnej. Łódzka formacja ma na swoim koncie cztery świetnie przyjęte płyty: „L. Stadt”, „EL.P”, „You Gotta Move” i „L.Story”, z której pochodzi przypomniany w 2021 roku przez Męskie Granie Orkiestra utwór „Oczy Kamienic”. L.Stadt zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą (Chorwacja, Serbia, Francja, Niemcy, Litwa, Słowacja, Rosja, Węgry, Anglia, Irlandia, Kanada, U.S.A).

L.Stadt zdj. info. prasowe Alterfest
L.Stadt zdj. info. prasowe Alterfest

Wystąpili także na wielu prestiżowych festiwalach m.in. na Open’er Festival, Off Festivalu, Coke Live Festival, Męskim Graniu ale również na SXSW (Austin), Canadian Music Week (Toronto), Indie Week (Toronto, Dublin), Afisha Picnic (Moskwa), Be Together (Litwa) i Culture Collide (Los Angeles).

Rat Kru

Poznański duet poruszający się w granicach szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Sami komponują i wykonują swoje utwory, śpiewając napisane przez Papę Mustę teksty, które pobudzają wyobraźnię i opisują fragmenty rzeczywistości. Sami swoją muzykę określają betonową sambą, porywając do tańca tłumy na koncertach. Ich album „Rok szczura” jest charakterystyczną mieszanką muzyczną nawiązującą do lat 90-tych.

RAT KRU, fot. Julia Rover
RAT KRU, fot. Julia Rover

Nie są im obce gatunki takie, jak techno, rap czy pop. Coraz ważniejszą rolę w ich muzycznej przygodzie odgrywa wizerunek sceniczny. Luźne sportowe stroje, maska szczura, oprawa świetlna mają dodatkowo, uwalniać energię podczas występów zachęcając publikę do wspólnej zabawy.

Łukasz Prajer
Twórca AlterFestu
Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.