AlterFest ogłasza pierwszych artystów

Znamy pierwszych pięciu wykonawców, którzy zagrają podczas tegorocznej edycji festiwalu AlterFest. Wśród nich znalazł się m.in. duet Rebeka oraz Rosalie. Festiwal odbędzie się od 19 do 20 lipca w wyjątkowej przestrzeni mysłowickiego kościoła ewangelickiego.

W czwartek organizatorzy festiwalu AlterFest zaprezentowali pięciu wykonawców, którzy znajdą się w line-upie tegorocznej edycji imprezy. Wśród artystów, którzy w przedostatni weekend lipca odwiedzą Mysłowice znalazł się m.in. mający na swoim koncie trzy albumy i ponad 400 koncertów w kraju i za granicą electropopowy duet Rebeka, czy łącząca R&B, muzykę soulową i elektronikę Rosalie. W kościele ewangelickim usłyszymy także zdobywającą coraz szersze grono fanów Kasię Lins, łódzką grupę indie-rockową mona polaski oraz najnowszy projekt braci Pospieszalskich drugiego pokolenia – zespół Santabarbara. – Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się zaprosić do Mysłowic artystów grających świetną, a także bardzo różnorodną muzykę. Zapewniam, że to nie koniec dobrych informacji dotyczących AlterFestu. Przed nami ogłoszenie drugiej połowy line-upu, zapewniam że będzie bardzo ciekawie – mówi Łukasz Prajer, pomysłodawca i organizator imprezy.

AlterFest to festiwal muzyczny, odbywający się w Mysłowicach od 2012 roku. Od czterech lat impreza organizowana jest w mysłowickim kościele ewangelickim. Niezwykły klimat tego miejsca sprawia, że jest to jeden z najciekawszych festiwali muzycznych na Śląsku. Dotychczas podczas festiwalu mieliśmy okazję usłyszeć blisko 90 wykonawców prezentujących szeroko pojętą muzykę alternatywną, takich jak m.in. The Dumplings, BOKKA, król, czy xxanaxx. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 19-20 lipca. Bilety jednodniowe (50 zł) i karnety dwudniowe (80 zł) do nabycia na portalu KupBilecik.pl.

Rebeka powstała w 2008 roku z inicjatywy Iwony Skwarek, kompozytorki i autorki tekstów, do której w 2010 roku dołączył producent Bartosz Szczęsny. Rebeka to połączenie dwóch silnych indywidualności w imię jednego, jeszcze silniejszego bytu muzycznego. Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny to wymagające wiele od siebie nawzajem, skrajnie różne osobowości. Dzięki starciu ich, często odmiennych, spojrzeń na muzykę, Rebeka jest zespołem nietuzinkowym, który apogeum wspólnej energii osiąga w czasie koncertów. W lutym duet wydał swój trzeci album – “Post Dreams”. Zwykle pierwszoplanową rolę grają w zespole analogowe syntezatory. Jednakże na tym albumie muzycy postanowili iść o krok dalej i na płycie pojawiły się klasyczne instrumenty takie jak smyczki czy trąbka. Płyta zawiera w sobie pełną amplitudę emocji. Z jednej strony zatapiamy się w delikatnie utkanych ornamentach, by za chwilę dać się porwać fali ryczących zimnofalowych gitar.

Rosalie to pochodząca z Berlina, aczkolwiek mocno związana z Poznaniem artystka, której muzykę można określić jako połączenie R&B, muzyki soulowej i elektroniki. Zainspirowana muzyką przełomu lat 80. i 90. XX w., amerykańskim R&B i rapem, ujawniła się jako wokalistka debiutanckim singlem “This Thing Called Love”, wydanym we wrześniu 2015 r. Rok później własnym sumptem wydała EP-kę „Enuff”, a w roku 2018 pod szyldem Alkopoligamii ukazał się debiutancki album Rosalie. zatytułowany „Flashback”. Płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Rosnąca popularność artystki, przejście z własnej publikacji utworów do wytwórni fonograficznej oraz dobre przyjęcie singli „A pamiętasz?” i „Królowa”, przyczyniły się do wyróżnienia piosenkarki nominacją do Fryderyka 2018 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Jej singiel zatytułowany „Więcej” mogliśmy usłyszeć w kampanii wizerunkowej telewizji TVN.

Kasia Lins – wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. Wykonuje muzykę, którą najtrafniej określić można jako nostalgiczny alt pop z wyraźnie słyszalnymi wpływami soulu i rocka. W 2018 roku wydała pierwszy długogrający album pt. „Wiersz ostatni”. Płyta przepełniona jest charakterystycznymi, porywającymi harmoniami wokalnymi, przestrzennymi gitarami i emocjonalnymi tekstami. Duszna atmosfera i kinematograficzny nastrój jej muzyki odczuwalny jest szczególnie podczas koncertów. Współkompozytorami utworów są Michał Lange i Karol Łakomiec, za produkcję odpowiadają Marcin Bors oraz Michał Lange. Artystka ma za sobą koncerty na trasie Spragnieni Lata, Festiwalu Open’er, Scenie Alternatywnej na Festiwalu w Opolu czy podczas pierwszej trasy klubowej.

mona polaski – jak sami o sobie mówią, są „młodzieżowym zespołem założonym w 2018 roku w Łodzi”. Niech jednak ta młodość i niedługi staż zespołu nikogo nie zmyli, ponieważ łódzką formację tworzą muzycy zespołu Bruno Schulz, których niejednokrotnie mogliśmy już na scenie zobaczyć. Tworzona przez nich muzyka to alternatywny rock z krwi i kości, brzmienia, które coraz ciężej znaleźć na polskiej scenie muzycznej.

Santabarbara to najnowszy projekt braci Pospieszalskich drugiego pokolenia, który zapoczątkowali Łukasz, Marek, Szczepan i Nikodem Pospieszalscy. Na co dzień poruszający się na przeróżnym gruncie muzycznym, od szeroko pojętej muzyki rozrywkowej, elektronicznej, klasycznej, poprzez muzykę ludową, aż do awangardowej improwizacji. Projekt ten to połączenie syntetycznych brzmień z akustyczną perkusją oraz męskimi wokalami. W ich twórczości zauważyć można inspiracje muzyką Jamesa Blake’a, Radiohead, czy Metronomy. Obecnie zespół funkcjonuje w trio i szykuje się do nagrania debiutanckiej płyty.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.