Covery stąd i stamtąd #2

Oto nasz nowy cykl, w którym pojawiać się będą tylko… covery niezwykle ciekawe!

Dziś mamy dla Was niezwykły cover wielkiego przeboju „Zombie” (2018) w wykonaniu amerykańskiego rockowego zespołu Bad Wolves. Ciekawostką jest, że w dniu swojej śmierci Dolores O’Riordan miała nagrać wokal do coveru w wykonaniu Bad Wolves. Później kapela nagrała swoją wersję piosenki ku pamięci zmarłej artystki, a cały dochód z jej sprzedaży postanowiła przekazać dzieciom Dolores.  

„Zombie” to piosenka i tzw. „protest song” irlandzkiego zespołu The Cranberries pochodzący z wydanego w roku 1994 albumu „No Need to Argue”. Piosenka opowiada o konfliktach w Irlandii Północnej, zwanych The Troubles, a konkretnie do powstania wielkanocnego z roku 1916.

Utwór „Zombie” został napisany podczas angielskiej trasy zespołu w 1993 roku. Został nagrany ku pamięci dwóch chłopców, Jonathana Balla i Tima Parry’ego, którzy zginęli w zamachach bombowych zorganizowanych przez IRA w Cheshire.

„Zombie” to jeden z największych przebojów w dorobku zespołu. Podbił listy przebojów w wielu krajach. Singel z utworem sprzedany został w dwóch milionach egzemplarzy. Utwór zdobył też MTV Europe Music Awards dla najlepszej piosenki roku 1995.

Na szczególną uwagę zasługuje teledysk do tego kawałka. W klipie można zobaczyć Dolores O’Riordan pokrytą złotą farbą i otoczoną dziećmi. Widok ten przypomina klasyczny wizerunek świętego Sebastiana. Pojawiają się też ujęcia przedstawiające patrole brytyjskich żołnierzy w Irlandii Północnej.

Łukasz Borys

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.