Najlepsi debiutanci 2018 roku nominowani do nagrody Fryderyk

Wśród wyróżnionych znaleźli się: BARANOVSKI, Tulia, Tęskno, Pola Rise i Roksana Węgiel. Będzie o nich głośno.

Nowa odsłona Fryderyków to nie tylko celebracja dokonań najpopularniejszych artystów, ale również działanie z myślą o przyszłości polskiego przemysłu muzycznego. – Chcemy od samego początku wspierać najzdolniejszych muzyków, wyróżniających się spośród tych, którzy dziś stawiają swoje pierwsze kroki na scenie – tłumaczy Andrzej Puczyński, przewodniczący ZPAV, organizatora konkursu. – W ten sposób już dzisiaj możemy budować jakość polskiej muzyki, która będzie towarzyszyć nam w kolejnych latach – dodaje.

W tym celu eksperci z kapituły Fryderyków wybierają najlepsze nowe twarze w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Pierwszym z nominowanych w bieżącej edycji jest BARANOVSKI, młody wokalista, muzyk i songwriter, któremu udało się dwukrotnie wejść do top 20 najczęściej granych piosenek w radiu w ubiegłym roku. Utwór „Luźno” minionej jesieni ustępował jedynie przebojom Dawida Podsiadło, Pawła Domagały i orkiestry Męskiego Grania. Dodając do tego występy na scenach najważniejszych koncertowych wydarzeń w Polsce, śmiało można mówić o jednym z najbardziej udanych debiutów ubiegłego roku.

Równie mocnym wejściem może pochwalić się Tęskno, projekt wokalistki Joanny Longić oraz kompozytorki i pianistki Hani Rani. Premiera ich nastrojowej, intymnej płyty „Mi” wylądowała na większości zestawień najlepszych albumów roku, m.in. zdobywając 1. miejsce w głosowaniu słuchaczy Radiowego Domu Kultury w Trójce, 1. miejsce rankingu Interii oraz 4. miejsce w rankingu Gazety Wyborczej, tworzonego przez 45 dziennikarzy muzycznych.

Bardzo ciekawą propozycję artystyczną przedstawiła także żeńska grupa Tulia, z powodzeniem łącząca stylistykę ludową z nowoczesną produkcją brzmieniową. Folkowe wokalistki ze Szczecina zwróciły na siebie uwagę nie tylko Akademii Fonograficznej, ale również słuchaczy na całym świecie, nagrywając przepełnione słowiańskim charakterem interpretacje utworów znanych współczesnych artystów. Ich cover Enjoy The Silence grupy Depeche Mode został umieszczony na oficjalnym fanpage’u brytyjskiej supergrupy. Debiutancki album Tulii osiągnął status złotej płyty.

Pola Rise, kolejna nominowana, stworzyła za to swoją pierwszą płytę podczas licznych podróży. Artystka odwiedziła w czasie nagrań Nowy Jork, Londyn, Kopenhagę, Berlin, Dublin, Turyn, Seul, Reykjavik i Oslo. Krążek powstawał we współpracy z kilkoma producentami z różnych stron świata, co nadało nagraniom unikalnego brzmienia. Na płycie zaśpiewał również islandzki wokalista Sebastian Storgaard  z zespołu Slowsteps.

Wyjątkową artystką wśród tegorocznych debiutantów jest Roksana Węgiel. Ta urodzona w 2005 roku wokalistka zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu telewidzów podczas finału programu The Voice Kids. Niedługo później piosenka w wykonaniu młodej Polki, zatytułowana „Anyone I Want to Be”, wygrała w finale międzynarodowego Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Po powrocie z festiwalu Roskana nagrała w duecie z Edytą Górniak utwór Zatrzymać Chwilę, będący częścią ścieżki dźwiękowej popularnego filmu Hotel Transylwania. Na co dzień artystka jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle.

Kto wróci do domu ze statuetką dla najlepszego debiutanta, to okaże się podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 9 marca w Katowicach. My trzymamy kciuki za wszystkich młodych!

Transmisja z gali wręczenia statuetek w kategorii muzyki rozrywkowej 9 marca o godz. 20:00 na antenie TVN.

Partnerem ZPAV przy organizacji tegorocznych Gal FRYDERYK jest Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.Współgospodarzem wydarzenia jest miasto Katowice. Za produkcję wydarzenia odpowiadają agencje: LIVE oraz Festival Group.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny