Festiwal Nowe Horyzonty [RELACJA]

Trwa jeden z największych festiwali kina niezależnego w Europie

Festiwal Nowe Horyzonty

Od tygodnia we Wrocławiu trwa festiwal Nowe Horyzonty. Spośród setek filmów pokazywanych co roku na świecie starannie wybrano dwieście siedemdziesiąt jeden wyjątkowych ekranizacji. W czasie pokazów trwających do końca lipca widzowie głosują, by ostatniego dnia wyłonić zwycięzców konkursu głównego.

Kino Nowe Horyzonty – fot. Natalia Czupryńska
Nowe Horyzonty fot. Natalia Czupryńska

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Inicjatywa festiwalu powstała w 2001 roku. Z początku służył on jako przestrzeń dla artystów do prezentacji odważnego i nie tak popularnego kina artystycznego. Twórcy szukający nowych form wyrazu, zyskali w ten sposób miejsce do swobodnego ukazywania swoich projektów, które wykraczały daleko poza horyzont znanego wszystkim filmu.

Festiwal Nowe Horyzonty to stowarzyszenie, które oprócz trwającego obecnie festiwalu jest organizatorem także innych, znanych projektów. Są to: American Film Festiwal odbywający się w październiku oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci trwający we wrześniu.

Dzisiaj festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu oferuje widzom 271 filmów o pełnym czasie trwania 24 965 minut. Co więcej, większość z nich jest możliwa do obejrzenia nie raz , a nawet trzy razy w ciągu całego festiwalu. To daje pełną liczbę aż 600 seansów. Sam program wydarzenia obfituje w spotkania z artystami i inne, dodatkowe projekty multimedialne. To sprawia, że odwiedzający festiwal z pewnością nie mogą narzekać na nudę.

Nowe Horyzonty – kino światowe

W ciągu dziesięciu dni, od 21 do 31 lipca we Wrocławiu oraz od 21 lipca do 7 sierpnia na platformie online, widzowie będą mogli przeżyć niesamowite i wyjątkowe chwile dzięki produkcjom z całego świata. Podczas poprzednich edycji festiwalu Nowe Horyzonty uczestnicy odkrywali kino Nowej Zelandii, Kanady, Turcji, Izraela, Meksyku czy Norwegii. Tego roku podobnych propozycji nie brakuje. W programie bowiem zobaczymy m.in. film Tama – Sudan/Niemcy/Francja /Serbia, Pod osłoną nieba – Chile lub Obywatel Jones – Polska/Wielka Brytania/Ukraina. Dodatkowo, główny Focus festiwalowy skierowany jest w tej edycji na kino z Kosowa.

 

Nowe Horyzonty – W Brzask fot. Alina Metelytsia

Nie tylko filmy, bo wystawy, instalacje, opery, koncerty…

Nie jest tajemnicą, że Wrocław kojarzony jest jako stolica kultury. Spacerując po mieście na każdym kroku wręcz czuć ją wyjątkowo wyraźnie. Podczas festiwalu Nowe Horyzonty, oprócz samych projekcji filmowych w murach kina, uczestnicy mogą wziąć udział w projektach multimedialnych rozsianych po całym mieście. Czekają na nich darmowe wystawy, kino pod chmurką, instalacje artystyczne oraz koncerty. Wyjątkowo ciekawą propozycją był W brzask, czyli mające miejsce w Parku Szczytnickim, w nocy z soboty na niedzielę 24 lipca, o czwartej nad ranem, wydarzenie muzyczne. Ten zapoczątkowany w 2013 roku eksperyment połączył aurę wschodzącego słońca z elektronicznym dźwiękiem muzyki.

 

Kto zdobędzie nagrodę główną?

Ponad sto tysięcy widzów każdego roku bierze udział w festiwalu, by doświadczyć czegoś, co pobudzi ich emocje, wywoła dyskusje i zaburzy codzienny obraz rzeczywistości choć na chwilę. Jednakże należy pamiętać, że te dziesięć intensywnych dni to nie tylko przyjemne chwile spędzone przed ekranem. To także długi moment wyczekiwania dla uczestników na laureata, bądź laureatkę festiwalowego Grand Prix. O tym, kto je zdobędzie przekonamy się już niedługo. O wyniku zadecyduje pięcioosobowe jury w składzie: Agata Buzek, Michel Franco, Radu Jude, Nadav Lapid i Sandra Wollner.

 

Festiwal Nowe Horyzonty odbywa się  od 21 do 31 lipca we Wrocławiu oraz od 21 lipca do 7 sierpnia na platformie online NH VOD.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.