Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2016 w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu to pierwszy w Polsce na tak szeroką skalę zorganizowany festiwal, celebrujący tradycje górnicze. To wyjątkowe święto rodzinne i nowy produkt promocyjny Wałbrzycha, łączący tradycję i nowoczesność, odbywające się w nowoczesnych przestrzeniach zabytkowej Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Wałbrzych od wieków był miastem przemysłowym. Już w XIV wieku wydobywano tu rudy ołowiu i srebra, później rozwinęło się sukiennictwo i płóciennictwo, a w XIX wieku odlewnictwo żelaza, fabryki porcelany, huty szkła, elektrownie i gazownie. W tym też czasie Wałbrzych stał się miastem górniczym. Wydobycie węgla kamiennego dominowało do połowy lat 90.tych XX wieku. Chociaż już od prawie dwudziestu lat nie wydobywa się w Wałbrzychu węgla, to dziedzictwo górnicze miasta żyje nadal w pamięci byłych pracowników kopalń i ich rodzin.

Pierwsza edycja Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w 2015 roku nadała zupełnie nowy wymiar wałbrzyskiemu górniczemu świętu, obchodzonemu tradycyjnie w dniu świętej Barbary 4 grudnia. Bogaty program Festiwalu, zaangażowanie ogromnej liczby osób w jego organizację i wielka mobilizacja wolontariuszy sprawiły, że pierwsze dni grudnia były w Wałbrzychu wyjątkowo gorące.

Program Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka 2016 w Wałbrzychu przygotowaliśmy tak, aby każdy znalazł w nim dla siebie ciekawą propozycję. Specjalna Biesiada Górnicza dla Uczniów to najlepsza okazja do przekonania się najmłodszych czym są tradycje górnicze. Tradycyjna Karczma Piwna to program tylko dla panów a Babski Comber to propozycja tylko dla pań. Biesiadne jadło, specjalne aranżacje kopalnianych przestrzeni, bogaty program artystyczny i świetna zabawa – to podstawa zarówno Karczmy Piwnej jak i Babskiego Combra.

Rockowego pazura nada Festiwalowi specjalny, barbórkowy koncert śląskiego zespołu Oberschlesien. To oferta dla młodych duchem, niezależnie od wieku!

Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w grach i zabawach o tematyce górniczej, które będą odbywać się w wyjątkowej przestrzeni Kuźni Maszyn, gdzie każdy poczuje się jak prawdziwy górnik, a na zakończenie będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Supergórnikem – bohaterem górniczej wyobraźni!

Kopalniana kawiarnia Sztygarówka w trzy festiwalowe wieczory zamieni się w typowo biesiadną przestrzeń, w której każdy będzie mógł napić się piwa ze specjalnie zaprojektowanych kufli, skosztować typowego biesiadnego jadła i wspólnie pośpiewać biesiadne pieśni.

W dniu świętej Barbary odbędą się tradycyjne, miejskie uroczystości: msza święta w kościele pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów w samym centrum miasta, uroczysta Parada Górnicza z Orkiestrą Górniczą, która przejdzie głównymi ulicami Wałbrzycha pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.

Dodatkową atrakcją będzie Parada Barbar – przejście pań o imieniu Barbara. Dodatkową atrakcją będzie Jarmark Barbórkowy z bogatą ofertą rozgrzewających smakołyków, łakoci i pamiątek.

Zapraszamy do Wałbrzycha! 2-4 grudnia 2016

 

Program:

1-2.12.2016 | CZWARTEK | PIĄTEK – Barbórkowy Program Edukacyjny – kierowany do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów, w tym Biesiada Górnicza

2.12.2016 | PIĄTEK g. 17:00 – Turniej damski squash Barbórka 2016 (Aqua Zdrój)
g. 18:00 – Wieczór Górniczy w Sztygarówce – wstęp wolny

3.12.2016 | SOBOTA g. 12:00-13:00 – Bieg Barbórkowy – liczba miejsc ograniczona
g. 12:00 – 20:00 – Jarmark Barbórkowy
g. 14:00 – 18:00 – Szychta Rodzinna (gry i zabawy dla całej rodziny) – wstęp wolny
g. 18:00 – 22:00 – Wieczór Górniczy w Sztygarówce – wstęp wolny
g. 18:00 – 22:00 – Tradycyjny Babski Comber Biesiadne jadło, specjalne aranżacje kopalnianych przestrzeni, bogaty program artystyczny oraz świetna zabawa – to gwarancja wspaniałego Babskiego Combra, który w tym roku przybierze formułę na ludowo. W związku z tym obowiązują stroje w stylu ludowym polskim. Impreza tylko dla pań! *impreza biletowana * bilety do nabycia w kasach Starej Kopalni
g. 20:00 – 22:00 – koncert zespołu Oberschlesien *impreza biletowana*

4.12.2016 | NIEDZIELA – Barbórka
g. 12:00 – Uroczysta Msza Św. w Kościele Aniołów Stróżów w Wałbrzychu
g. 13:00 – Wielka Parada Górnicza ulicami miasta + #ParadaBarbar
g. 14:00 – Wernisaż wystawy „Freiberg w Saksonii – krótki portret miasta i Uniwersytetu
Techniczego” – Galeria Starej Kopalni – wstęp wolny
g. 12:00-18:00 – Jarmark Barbórkowy
g. 14:00 – 18:00 – Szychta Rodzinna (gry i zabawy dla całej rodziny) – wstęp wolny
g. 15:00 – Karczma Piwna
Impreza, podczas której kilkuset mężczyzn śpiewa biesiadne pieśni i bawi się
specyficznym, górniczym humorem. Karczma Piwna jest przeznaczona tylko dla
panów. Zapewniamy poczęstunek biesiadny, 1,5 litra piwa, okazyjny Barbórkowy
kufel oraz program artystyczny.
*impreza biletowana* bilety do nabycia w kasach Starej Kopalni
g. 18:00 – Wieczór Górniczy w Sztygarówce – wstęp wolny

więcej informacji: www.starakopalnia.pl

Leave A Reply

Your email address will not be published.