Hania Rani & Dobrawa Czocher „Con Moto” – premiera video

„„Con Moto”, jak sama nazwa wskazuje – z ruchem, żywiołowo, z duchem – była naszą próbą wyobrażenia sobie siły, którą ucieleśnia każda żywa materia” – wyjaśniają artystki. „Powtarzające się rytmy partii instrumentalnych, ich pulsacja, energia i dynamika były naszymi narzędziami do stworzenia tego utworu.  Szczególnie interesujące było skomponowanie czegoś, co tak bardzo kontrastowało z sytuacją, w jakiej wszyscy byliśmy podczas lockdownu – „Con Moto” jest zatem również naszą odą do wolności”.

Film został nakręcony w zabytkowym gmachu krakowskiego Teatru Starego.  „Duch wszystkich wystawianych tu wielkich przedstawień, unoszący się w powietrzu niemal odbiera mowę” – mówią Hania i Dobrawa. „Chciałyśmy stworzyć kontrast: z jednej strony instrumenty akustyczne i majestatyczna architektura, z drugiej syntezatory i nowoczesny charakter naszej pracy z muzyką. Ten swoisty eklektyzm robi wyjątkowe wrażenie”.

Aby uchwycić symfoniczne brzmienie „Inner Symphonies”, duet zaprosił innych muzyków – wszystkich bliskich przyjaciół z czasów studiów – do występu z nimi, więc partie oryginalnie napisane na wiolonczelę, grają tutaj skrzypce, altówka, druga wiolonczela i kontrabas.

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny