Inowrocławski NOCNY STRÓŻ wydał singel z tytułową piosenką z debiutanckiej płyty

W którą stronę” to tytułowy utwór z premierowej płyty zespołu Nocny Stróż, nieco bardziej rockowy, niż pierwszy singiel promujący album. Świetny tekst Grzegorza Walczaka (Czaqu) mówi o chwilach trudnych wyborów, na przykładzie związku, ale może też być traktowany bardziej ogólnie – o niełatwych decyzjach, z którymi każdy z nas spotyka się w życiu.

Po blisko 20 latach członkowie zespołu czyli Michał Gęsikowski, Michał Witkowski i Piotr Sieracki postanowili reaktywować Nocnego Stróża w nowym składzie, zapraszając do współpracy Zbyszka Florka (ex-Quidam) i perkusistę Mateusza Senderowskiego (grającego na co dzień w zespole Kobranocka). Wynikiem tej współpracy jest pierwsze oficjalne wydawnictwo zespołu. Płyta „W którą stronę” zawiera 11 kompozycji, utrzymanych w pop-rockowej konwencji.

Singlem promującym płytę jest piosenka „Razem uda się”, z gościnnym udziałem Andrzeja Krzywego (De Mono), na basie zagrał, również gościnnie, stary znajomy z Inowrocławia, jeden z najlepszych basistów w naszym kraju – Filip Sojka. Tekst do singlowego kawałka napisał Marek Dutkiewicz.

Oprócz wyżej wymienionych gości, na płycie pojawili się także, m.in. Damian Sikorski (ex-Menski, Quidam), a także Patrycja Kosiarkiewicz, która również napisała tekst do jednej z piosenek („Smutno Mi Tato”) oraz udzieliła się w niej wokalnie.

Nocny Stróż: „Impulsem do tego, żeby ponownie zebrać zespół i zacząć na nowo po latach był koncert upamiętniający naszego serdecznego kolegę, Roberta „Mycę” Kowalskiego, który odszedł on nas w 2019 roku. Spotkaliśmy się na jednej scenie, zagraliśmy wspólnie z ponad 20 muzykami bardzo emocjonalny koncert i chyba każdemu zaświtała w głowie myśl, żeby ponownie spróbować jako Nocny Stróż. Każdy z nas przez lata zebrał spory bagaż doświadczeń, każdy był czynnym muzykiem.

Po reaktywacji zespół marzył o jednym – o tym, żeby nareszcie nagrać swoją pierwszą płytę, podsumować tym samym okres kiedy powstawał materiał na ten krążek. Wiele z utworów mocno różni się od swojej pierwotnej postaci, chcieliśmy aby brzmiały bardziej współcześnie, bardziej „na czasie”. Muzyka na płycie jest pewną wypadkową inspiracji każdego z muzyków, natomiast świadomie dążyliśmy do poprockowego brzmienia, do tego, żeby były to po prostu fajne piosenki. I wydaje się,  że udało się to osiągnąć, bo kawałki z płyty doskonale bronią się zarówno w formie takiej, jaką zarejestrowaliśmy w studio, jak też akustycznie, o czym przekonaliśmy się grając kilka koncertów w tej formie.

Teksty do piosenek w większości opowiadają odwieczną historię o miłości…o relacjach, uczuciach, tęsknotach. W zasadzie tylko dwa kawałki odbiegają nieco tematycznie – w pierwszym singlowym numerze mowa jest o męskiej przyjaźni, o tym, że nawet po latach można na siebie liczyć i że ta przyjaźń, mimo upływu lat, nie traci na wartości. Natomiast piosenka „Smutno mi tato” jest chyba „najcięższą” jeśli chodzi o tematykę na płycie. Mówi o utraconych relacjach z ojcem”.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.