„John Williams in Vienna”: reedycja najlepszego albumu orkiestrowego 2020 roku

„John Williams in Vienna” to najlepiej sprzedający się album z muzyką orkiestrową 2020 roku – 100 tysięcy sprzedanych płyt i 150 milionów odtworzeń. Nowe podwójne wydanie kolekcjonerskie ukazało się 5 lutego 2021 roku i zawiera sześć bonusowych utworów wraz z wypowiedziami samego Johna Williamsa ze sceny.

„John Williams in Vienna”, najnowszy album legendarnego kompozytora nagrany ze światowej sławy Vienna Philharmonic Orchestra, dotarł na szczyty list przebojów i stał się najlepiej sprzedającym się albumem z muzyką orkiestrową 2020 roku. Od swojej premiery w sierpniu 2020, ma na swoim koncie 150 milionów odtworzeń w streamingu oraz 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy płyt. Teraz Deutsche Grammophon oferuje wielbicielom tej muzyki nowe ekskluzywne wydanie Live Edition, zawierające sześć bonusowych utworów wraz z wypowiedziami samego kompozytora ze sceny. Oprócz niebywałego sukcesu tego albumu, John Williams odniósł wiele ogromnych sukcesów na przestrzeni całej swojej kariery. Został nagrodzony hiszpańską Premio Princesa de Asturias de las Artes 2020 oraz Record Academy Project Award japońskiego magazynu Record Geijutsu, jak również prestiżowym Royal Philharmonic Society Gold Medal, którego dotychczasowymi laureatami byli Brahms, Elgar, Rachmaninow, Sibelius i Strawiński. Wyróżnienie otrzymał z rąk swojego dobrego przyjaciela, reżysera filmowego Stevena Spielberga.

Williams zdobył także swoją 72. nominację do nagrody Grammy za ścieżkę dźwiękową do filmu „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”. Dotychczas Williams otrzymał 25 statuetek tej prestiżowej nagrody.

Czuję ogromną satysfakcję z odbioru, jaki spotkał to specjalne nagranie koncertowe. Wykonywanie mojej muzyki z genialnymi Filharmonikami Wiedeńskimi było naprawdę marzeniem mojego życia, a możliwość podzielenia się tym doświadczeniem z tak wieloma ludźmi dzięki znakomitemu nagraniu Deutsche Grammophon to dla mnie wielka radość.

John Williams– W różnych momentach swojej historii Filharmonicy Wiedeńscy występowali pod dyrekcją najważniejszych ówcześnie kompozytorów – zauważył Michael Bladerer, dyrektor generalny Vienna Philharmonic Orchestra. – Jako jeden z czołowych kompozytorów naszych czasów, John Williams kultywuje tę tradycję i ogromnie się cieszę, że ten nadzwyczajny koncert zostanie z nami na dłużej dzięki dokonanemu w styczniu nagraniu.Dr Clemens Trautmann, prezes Deutsche Grammophon, dodał: – Miliony z nas wychowały się na ścieżkach dźwiękowych Johna Williamsa. Od dawna jesteśmy zachwyceni i oczarowani jego muzyką oraz poruszeni jego darem pisania takich melodii, które zostaną z nami na zawsze. Jestem niezmiernie uradowany z odbioru albumu John Williams in Vienna i głębokimi relacjami, które rozwinęli ze sobą John Williams, Anne-Sophie Mutter i Filharmonicy Wiedeńscy. Nowe wydanie Live Edition jeszcze pełniej oddaje wyjątkową energię tej relacji oraz magię, którą stworzyli razem w sali koncertowej Musikverein.Oprócz pełnej wersji koncertu w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich pod dyrekcją Johna Williamsa, który odbył się w styczniu tego roku, wydawnictwo Live Edition zawiera również sześć dodatkowych utworów, w tym wybór nowych aranżacji kompozytora niektórych z jego najbardziej kultowych motywów filmowych przygotowanych dla skrzypaczki Anne-Sophie Mutter, wraz z jego wypowiedziami ze sceny o każdej ze ścieżek dźwiękowych, które znalazły się w programie koncertu w Wiedniu.

Sięgający szczytów list przebojów album „John Williams in Vienna” rejestruje ważne momenty z historii jego muzyki: debiut dyrygencki artysty z orkiestrą o międzynarodowej sławie miał miejsce zaledwie kilka tygodni przed jego 88. urodzinami. Wchodząc na podium w zachwycającej Złotej Sali wiedeńskiej Musikverein, Williams dyrygował orkiestrą w programie różnorodnych utworów z jego nieprawdopodobnej 60-letniej kariery, w tym „Imperial March” z „Gwiezdnych wojen”, „The Flight To Neverland” z filmu „Hook”, suita ze „Szczęk” oraz fragmenty ze ścieżki dźwiękowej filmu „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”. Dzięki temu nagraniu John Williams znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów muzyki pop w Niemczech, Austrii i Japonii, a także na szczytach list muzyki klasycznej w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii. Dał też kompozytorowi najwyższe w historii miejsce na liście przebojów w Niemczech oraz stał się jego najlepiej sprzedającym się albumem ostatnich lat.Krytycy są jednomyślni w swoim uznaniu dla wydawnictwa „John Williams in Vienna”: „Muzyka kołysze się, maszeruje i idzie na wojnę z typowym dla Williamsa połączeniem wyniosłości i lirycznej finezji – zauważył londyński „The Times” w swojej recenzji. „Po prostu zamknij oczy i zanurz się w tę muzykę”. 

Źródło: Universal Music Polska

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.