Jostein Gaarder „Świat według Anny” [Recenzja książki]

Jostein Gaarder „Świat według Anny”

Jostein Gaarder "Świat według Anny" wyd. Czarna Owca

Jostein Gaarder „Świat według Anny”, powieść przygodowa, edukacyjna, tak bym określił historię Anny, głównej bohaterki, która miała ogromną wyobraźnię i dobre serce.

Historia dziewczynki, to splot zdarzeń, które miały miejsce w jej wyobraźni. Myślano, że to jakaś choroba psychiczna, więc musiała udać się do psychiatry. Jednak była to tylko jej ogromna wyobraźnia i doktor nie zdiagnozował żadnej dolegliwości.

Jostein Gaarder „Świat według Anny”

Jostein Gaarder "Świat według Anny" wyd. Czarna Owca
Jostein Gaarder „Świat według Anny” wyd. Czarna Owca

Dziewczynkę nawiedzały sny z przyszłości, gdzie widziała swoją potomkinię. Anna bardzo kochała planetę Ziemię i martwiło ją to, że ludzie nie dbają o środowisko naturalne. Jej wizje dotyczyły upadku świata, wyginięcia gatunków roślin i zwierząt. Były bardzo realne i Anna postanawia, że musi coś z tym zrobić. Zakłada ze swoim przyjacielem i później chłopakiem, przymierze na rzecz ochrony środowiska. Symbolem jej działań był pierścionek, który podarowała jej ciotka na szesnaste urodziny, był on opatrzony czerwonym rubinem.

Anna i Jonas, postanowili, że będą pisać referaty na temat walki o to, żeby chronić środowisko. Anna w swoich snach przenosiła się w przyszłość i widziała, jak Ziemia upada i giną zwierzęta i rośliny, umierają ludzie.

Jostein Gaarder "Świat według Anny" wyd. Czarna Owca
Jostein Gaarder „Świat według Anny” wyd. Czarna Owca

Powieść edukacyjna, o efekcie cieplarnianym, o tym, jak człowiek degraduje środowisko, niszczy zasoby naturalne, poprzez ich nadmierną eksploatację. Zapewne jest to historia fabularna, lecz ma charakter prawdziwej wizji naszego świat, jest tutaj wiele faktów, które mają obecnie miejsce. Chodzi o współczesny przemysł, który emituje wiele zanieczyszczeń, które powodują, że codziennie nasze środowisko cierpi, giną kolejne gatunki zwierząt, wręcz wymierają całkowicie. Również rośliny są coraz rzadsze, wycinanie lasów i zatrute powietrze, powoduje ich wymarcie.

Książka na pewno dla każdego czytelnika. Szczególnie młodzi ludzie powinni ją przeczytać, by móc zrozumieć, jakie błędy są popełniane w korzystaniu dóbr naturalnych naszego środowiska. A właściwie cała ta powieść jest jakby ostrzeżeniem, że my sami jesteśmy sobie winni tego, że mamy zatrute jedzenie, wodę, powietrze. Powinniśmy więc jak najprędzej robić wszystko, by zniwelować te wszelkie straty w środowisku.

Ta fabularna powieść zawiera wiele pomysłów na to, jak można wesprzeć działanie na rzecz ochrony gatunków roślin i zwierząt. A wszystko to, jest przedstawiony w formie baśni, bajki, którą czyta się bardzo fajnie, jest wszystko przedstawione w taki sposób, że wprowadza nas w klimat powieści niby fikcyjnej, lecz bardzo autentycznej.

Autorka poprzez swoją treść, tłumaczy nam wiele pojęć związanych z biologią i przyrodą. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ możemy w ten sposób zrozumieć wszelkie procesy i pojąć to, co nam grozi. Wydaje się, że w ten sposób, poprzez książkę, autorka woła o rozum do głowy, do tych, którzy mają wpływ na nasze środowisko.

Prosty język tej książki, na pewno bardzo przyswajalny, pozwala nam wyobrazić sobie dokładnie to, co się dzieje. Książka na jeden wieczór, lecz jej przesłanie na zawsze. Tak bym podsumował tę ciekawą ilustrację naszego współczesnego życia.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.