Kasai i Y(BOKKA) łączą siły w piosence i klipie „Rite of Passage”

W kwietniu 2020 Kasai i Y (BOKKA) postanowiły połączyć siły w utworze „Rite of Passage”. Utwór to artystyczna rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w 2018 roku w Tajlandii, gdy grupa młodych zawodników piłki nożnej i ich trener utknęli w zalanej jaskini Tham Luang. Aby uniknąć paniki chłopcom na czas akcji podano ketaminę – środek usypiający. 

Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna i podzielono ją na kilka etapów; brało w niej udział ponad 100 nurków z całego świata. Piosenka opowiada tę historię z perspektywy trenera, Ekkapola Chanthawonga – byłego buddyjskiego mnicha – stanowiącego psychiczną podporę dla chłopców w tej tragicznej sytuacji.

„Rite of Passage” to po polsku rytuał przejścia. Jaskinia Tham Luang już wcześniej była miejscem praktyk inicjacyjnych. I tym razem przejście jej licznych, wąskich korytarzy miało być ostatnim etapem rytuału. Rytuału, który przybrał nieprzewidzianą postać; stał się więzieniem i miejscem zmagania o przetrwanie na ponad tydzień.

„Rite of Passage” powstał w trakcie izolacji społecznej związanej z epidemią koronawirusa. To czas, w którym wielu ludzi może poczuć się, jakby byli zamknięci w ciasnej jaskini, skonfrontowani z własnymi demonami. 

Piosenkę dedykujemy Samanowi Kunanowi Beirutowi Pakbara, bohaterskim nurkom, którzy stracili życie ratując chłopców i ich opiekuna.

Leave A Reply

Your email address will not be published.