Książki, po które warto sięgnąć: Poldark Winstona Grahama

Winston Graham jest autorem ponad 40 powieści, lecz to saga o losach rodziny Poldarków przyniosła mu największą popularność. Pierwszy tom sagi o tytule „Poldark” to wyjątkowa opowieść, która wciąga i na długo zapisuje się w pamięci.

Ross Poldark – niespokojna dusza z porywczym charakterem

Głównym bohaterem sagi Poldark, jest Ross, należący do bogatej rodziny Poldarków. Ross, okaleczony w czasie wojny, wraca do Kornwalii, gdzie spotyka go zawód miłosny – jego ukochana Elizabeth wyszła za mąż za Francisa Poldarka, kuzyna Rossa. Pogrążony w smutku kapitan wraca do Nampary, dworu wybudowanego przez jego ojca, słynącego z zamiłowania do kobiet. Ross Poldark wyróżnia się na tle innych przedstawicieli arystokracji. Utrzymuje przyjazne stosunki z biednymi górnikami oraz wykazuje pogardę dla bogaczy. Jego zachowanie powoduje nie tylko towarzyski ostracyzm, ale i wiele konfliktów z prawem. Porywczy charakter Poldarka przysparza mu wrogów wśród właścicieli majątków, bankierów i przedsiębiorców, którzy tak jak Ross zmagają się z problemem spadających cen miedzi.

Ross rozpoczyna powolną odbudową zniszczonego majątku i uruchamia kopalnię Wheal Leisure. Gdy wydaje się zatracać w smutku i rozgoryczeniu, w jego życiu pojawia się nastoletnia Demelza, którą zatrudnia jako pomoc kuchenną. Młoda i pełna energii dziewczyna dojrzewa na oczach Rossa, staje się jego przyjaciółką i zakochuje się w nim, co przynosi niespodziewane konsekwencje…

Historia, która wciąga na długie godziny

Książki z serii Poldark wciągają na długie godziny i kuszą czytelnika do odkrywania tajemnic znajdujących się na kolejnych stronach. Trzynaście tomów przedstawia historię, w której nic nie jest czarno-białe – motywacje bohaterów są jasne, lecz konsekwencje ich poczynań często przynoszą zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.

Choć Ross Poldark z książki bywa grubiański i nerwowy, jego serce jest pełne ciepła, pomimo zawodu miłosnego. Jest oddanym przyjacielem, który naraża swoje życie, zdrowie i reputację, by pomóc przedstawicielom niższych klas. Czasem można go nie lubić i obwiniać o nieszczęście innych, lecz Ross jest postacią, która wręcz hipnotyzuje i nie pozwala porzucić lektury.

Książki z serii Poldark Winstona Grahama są przetłumaczone na język polski. Księgarnia internetowa oferuje w sprzedaży kolejne tomy powieści, dzięki czemu miłośnicy Poldarka mogą zamówić nawet kilka książek jednocześnie. Fanom sagi o Poldarkach poleca się również serial telewizyjny Poldark – Wichry Losu (produkcja BBC), w którym w głównego bohatera wciela się Aidan Turner.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.