Książkowy skarb wykształconego człowieka: 10 dzieł, które warto przeczytać przynajmniej raz w życiu

Jakie książki powinien przeczytać człowiek wykształcony? Pozycje należące do kanonu literatury, czyli głośne i słynne tytuły, które od wielu lat poruszają czytelników. Świat jest pełen książek, które warto przeczytać! Warto sięgać po tytuły ponadczasowe, uniwersalne, odpowiadające na ciągle nurtujące nas pytania. Oto 10 dzieł, które warto przeczytać przynajmniej raz w życiu.

W morzu książek istnieją lektury, które wyróżniają się swoją uniwersalnością oraz głębią przekazu. Tu znajdziecie niektóre z nich. Te książki warto znać!

Mądre książki, które warto przeczytać

Literatura ma zdolność kształtowania umysłów, otwierania horyzontów, pogłębiania naszego zrozumienia świata. Istnieje tak wiele wspaniałych książek, że niemożliwym jest przeczytanie ich wszystkich w ciągu całego życia! Warto jednak sięgać po różne pozycje czytelnicze, by doświadczyć bogactwa literatury i ludzkiej mądrości. Poniżej 10 dzieł, które warto przeczytać przynajmniej raz w życiu.

  • George Orwell, „Rok 1984”
  • Michaił Bułhakow, „Mistrz i Małgorzata”
  • Gustaw Flaubert, „Pani Bovary”
  • Bolesław Prus, „Lalka”
  • Jane Austen, „Duma i uprzedzenie”
  • Franz Kafka, „Proces”
  • Emily Jane Brontë, „Wichrowe Wzgórza”
  • Oscar Wilde, „Portret Doriana Graya”
  • Francis Scott Fitzgerald, „Wielki Gatsby”
  • Jerome David Salinger, „Buszujący w zbożu”

Istnieją książki, które warto przeczytać chociaż raz, by wyciągnąć z nich cenną lekcję na całe życie. Lektura słynnych tytułów sprawia, że stajemy się częścią światowej wspólnoty intelektualnej. Oczywiście to tylko 10 przykładowych książek, które warto przeczytać.

Wartościowe książki dla dorosłych

Aby odnaleźć dobre lektury, można kierować się własnymi upodobaniami, poleceniami literaturoznawców, pisarzy i dziennikarzy. Na pewno dobrze jest czytać recenzje oraz artykuły tematyczne zamieszczane w prasie, na stronach internetowych, blogach i w mediach społecznościowych. Świat literatury jest bogaty w książki, które przyczyniają się do naszego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Warto poświęcić czas na lekturę, poszerzać horyzonty czytelnicze i znaleźć tytuły, które są nam szczególnie bliskie.

Książki, które powinien przeczytać każdy inteligent

Trudno wymienić tylko 10 dzieł, które warto przeczytać przynajmniej raz w życiu… Istnieje przecież tak wiele dobrych, wartościowych książek! Każdy taką listę może ułożyć według własnych upodobań i preferencji. Co powinno się na niej znaleźć, to już zależy od nas samych. Na pewno warto wziąć pod uwagę najlepszą klasykę oraz tytuły uznane przez krytyków literackich oraz czytelników.

„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, „Wielkie nadzieje” Charlesa Dickensa, „Pani Bovary” Gustawa Flauberta, „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja, „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, „Baśnie” Hansa Christiana Andersena, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Martwe dusze” Nikołaja Gogola, „Solaris” Stanisława Lema, „Szklany klosz” Sylvii Plath, „Romeo i Julia” Wiliama Shakespeare’a, „Zły” Leopolda Tyrmanda, „Zabić drozda” Harper Lee, „Paragraf 22” Josepha Hellera, „Dżuma” Alberta Camusa, „Pożegnanie z Afryką” Karen Blixen, „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, „Proces” Franza Kafki, „Własny pokój” Virginii Woolf, „Rok magicznego myślenia” Joan Didon, „Rzeźnia numer pięć” Kurta Vonneguta, „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, „Wiek niewinności” Edith Wharton, „Lśnienie” Stephena Kinga, „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcia Marqueza, „Diuna” Franka Herberta, „Dziennik” Anne Frank, „Z zimną krwią” Trumana Capote’a, „Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya, „Drakula” Brama Stokera, „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna… Oto garść tytułów, które pojawiają się w podobnych zestawieniach.

Jakie mądre książki warto przeczytać? Teraz to pytanie nie powinno sprawić nikomu problemu. Zobacz także: mądre cytaty z książek – Urocznica.pl.

foto: Pexels

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.