Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga już za tydzień

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga

Festiwal Schalaga zdj. Fundacja Dobrej Muzyki

Już za tydzień (1 lipca 2022, piątek) rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga! Fundacja Dobrej Muzyki oraz Kościół Pokoju w Świdnicy po raz siódmy zapraszają na cykl letnich koncertów organowych, prezentujących organy dawnej świdnickiej firmy Schlag & Söhne. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!

W ramach tegorocznego organowego święta odbędą się trzy koncerty w Kościele Pokoju w Świdnicy w kolejne piątki lipca – 1, 8 i 15. Podczas Festiwalu wystąpią uznani polscy muzycy: organiści – Zuzanna i Maciej Batorowie ze Świdnicy, Paweł Głowiński z Torunia i Zbigniew Gach ze Słupska, a także oboistka Magdalena Maniewska i klarnecista Tomasz Klepczyński z Gdańska. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć muzykę kameralną i organową, w tym kompozycje klasyczne, romantyczne oraz improwizacje jazzowe.

Festiwal Schlaga fot. Bartek Barczyk
Festiwal Schlaga fot. Bartek Barczyk

Wybór organmistrza – Christiana Schlaga – na patrona Festiwalu to zjawisko rzadkie i wyjątkowe na tle innych polskich wydarzeń muzycznych. Wynika z tradycji organmistrzowskich Świdnicy, które sięgają końca XV wieku, a ich szczególny rozkwit przypadł na przełom XIX i XX w. za sprawą fabryki Christiana Schlaga. Założył on w 1869 roku w Świdnicy fabrykę organów piszczałkowych, która wyprodukowała ponad tysiąc instrumentów. Obecnie zachowanych jest około 700 na całym świecie (m.in. w Europie, Meksyku, RPA) – w samej Polsce przetrwało kilkadziesiąt.

Festiwal Schlaga -organy Kościoła Pokoju fot. Bartek Barczyk
Festiwal Schlaga -organy Kościoła Pokoju fot. Bartek Barczyk

Instrumenty świdnickiej fabryki odznaczają się bardzo miękkim brzmieniem, czym odróżniają się od innych dominujących ówcześnie firm (jak np. Sauer, Steinmeyer). Organy Kościoła Pokoju w Świdnicy w sposób szczególny umożliwiają wykonywanie muzyki klasycznej i dawnej, jak dzieła J.S.Bacha, a zarazem współczesnej, improwizowanej i niestandardowej, w tym także eksperymentalnej i jazzowej. Odwiedzających zadziwia blisko 4 000 piszczałek ułożonych w 62 głosy, m.in. skrzypce, wiolonczela, kontrabas, flet, róg, puzon, a także barokowe anioły grające na dwóch bębnach. To szerokie spektrum możliwości organów Schlaga z Kościoła Pokoju zaprezentują zaproszeni na Festiwal muzycy.

Szczegółowy program znajduje się na stronie Organizatora:

https://fundacjadobrejmuzyki.pl/aktualnosci/festiwal-schlaga-2022-program/

Dyrektor artystyczna Festiwalu: Zuzanna Bator
Organizatorzy: Fundacja Dobrej Muzyki i Kościół Pokoju w Świdnicy
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Mecenasi: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała, Przedszkole Abracadabra, Hotel Preemier, Cukiernia na Łukowej, Winnica Świdnicka, Pałac Gruszów, Drukarnia Edytor, Palarnia Blend
Partnerzy: Gmina Miasto Świdnica, Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Projekt „VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, oraz środków Gminy Miasta Świdnica i Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Fundacja Dobrej Muzyki

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.