Wybieram Kulture
Najnowsze wieści o polskiej muzyce!

NINJAZZ Tomasza Dąbrowskiego

Tomasz Dąbrowski w 2017 roku znalazł się na liście 15 najważniejszych muzyków jazzowych w Europie według renomowanego magazynu „All About Jazz”. Jest jednym z gorętszych nazwisk na jazzowej mapie Europy. Jego najnowszy autorski album „Ninjazz”, który miał premierę w czerwcu tego roku, zbiera bardzo pozytywne recenzje, nie tylko w Polsce.

W grudniowym numerze „All About Jazz” Glenn Astarita recenzuje płytę jego kwartetu „Ad Hoc”, który tworzy z japońskimi instrumentalistami: Wielokrotnie nagradzany polski trębacz i pedagog Tomasz Dąbrowski (Gilad Hekselman, Kurt Rosenwinkel, TOM TRIO), obecnie mieszkający w Kopenhadze, ma imponujące résumé eksponujące skłonności do eksplorowania różnych metod bazujących na jazzie. Tutaj artysta i jego japońska kohorta, wspólnie budują nieoczywiste połączenie współczesnego jazzu z eksperymentalnymi tendencjami, poprzez demokratyczne zaangażowanie, w którym wybrzmiewa głos każdego z muzyków.

Również w grudniowym wydaniu duńskiego magazynu „Jazz Special” można przeczytać o płycie „Ninjazz”: Z przyjemnością polecam grupę Ad Hoc Tomasza Dąbrowskiego, w którego skład wchodzą niezwykle kompetentni muzycy z Japonii. Dąbrowski jest trębaczem grającym dynamicznie i bardzo oryginalnie. (…) Muzyka niekonwencjonalna w najlepszym tego słowa znaczeniu – zarówno pod kątem jazzu, jak i muzyki free. Album przyciąga pięknymi melodiami, które słuchacz odkrywa wciąż na nowo przy każdym kolejnym odsłuchaniu.

Tomasz Dąbrowski jest bardzo aktywnym muzykiem, zapraszanym do wielu projektów z udziałem znakomitych muzyków. „Moving People” to tytuł najnowszego albumu zespołu Riccardo Del Fra – wieloletniego basisty Cheta Bakera oraz szefa Wydziału Jazzu w Paryskim Konserwatorium. Artysta zaprosił do współpracy muzyków z różnych krajów, reprezentujących odmienne generacje, na płycie usłyszymy, m.in.: Kurta Rosenwinkela – znakomitego amerykańskiego gitarzystę, perkusistę Jasona Browna a także – Tomasza Dąbrowskiego. Riccardo Del Fra podkreśla, że „Moving People” dotyczy podążania za czymś, ruchu jako siły napędzającej ludzkość. W sferze muzycznej lider pozostawił w swoich kompozycjach dużo miejsca dla wyrafinowanych improwizacji. W listopadzie i grudniu zespół w składzie z Tomaszem Dąbrowskim promuje album na koncertach, m.in.: w Niemczech oraz we Francji – na trzydniowej rezydencji w Paryskim klubie Sunside. To tylko jeden z licznych projektów, w których możemy usłyszeć trąbkę Tomasza Dąbrowskiego. Ostatnio również na koncertach w Polsce: w Tychach oraz w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie – koncert upamiętniający Tomasza Stańko. Warto wspomnieć też o praskim koncercie z zespołem Jamie Baum Septet – znakomitej amerykańskiej flecistki, gdzie obok Dąbrowskiego mogliśmy usłyszeć również Brada Shepika czy Johna Escreeta.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

%d bloggers like this: