Olga Tokarczuk dostała Nobla !

Fot. PAP

Olga Tokarczuk została wyróżniona przez Akademię Szwedzką. Polka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. 

Wybór został nagrodzony gromkimi brawami publiczności zgromadzonej w sali Domu Giełdy w Sztokholmie.

Pisarka została wyróżniona przez Akademię Szwedzką za powieść „Bieguni”. O czym jest książka? Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

Wybór został nagrodzony głośnymi brawami publiczności zgromadzonej w sali Domu Giełdy w Sztokholmie.

Olga Tokarczuk pochodzi z Sulechowa, ale od lat związana jest z Dolnym Śląskiem. Mieszka we Wrocławiu oraz w Krajanowie w Kotlinie Kłodzkiej. Pisarka debiutowała w 1979 r. opowiadaniami w czasopiśmie „Na przełaj”. W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść „Podróż ludzi Księgi”, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek.

BREAKING NEWS:
The Nobel Prize in Literature for 2018 is awarded to the Polish author Olga Tokarczuk. The Nobel Prize in Literature for 2019 is awarded to the Austrian author Peter Handke.#NobelPrize pic.twitter.com/CeKNz1oTSB— The Nobel Prize (@NobelPrize) 10 października 2019

Leave A Reply

Your email address will not be published.