Paul McCartney zaprasza na muzyczną podróż z „Egypt Station”

7 września do sklepów i serwisów cyfrowych trafił „Egypt Station”, 17. solowy album Paula McCartneya.

Tytuł krążka nosi również jeden z obrazów namalowanych przez Paula McCartneya. To pierwsze wydawnictwo legendarnego muzyka od wydanej w 2013 roku płyty „NEW”. Single promujące album to “I Don’t Know”, “Come On To Me” oraz “Fuh You”. Producentem krążka jest Greg Kurstin (Adele, Beck, Foo Fighters). Sesje nagraniowe odbywały się w Los Angeles, Londynie oraz Sussex.

Bardzo podoba mi się połączenie słów „Egypt Station”. Przypomina mi to czasy, w których muzycy robili albumy z prawdziwego zdarzenia, a nie zbiory przypadkowych piosenek. „Egypt Station” rozpoczyna się jak podróż na stacji z pierwszą piosenką, a każdy kolejny utwór to nowy przystanek na trasie. Piosenki stworzyłem wokół tego pomysłu. Myślę, że to wymarzona lokalizacja, z której emanuje muzyka.
-Paul McCartney

Zgodnie z zapowiedziami autora płyty, „Egypt Station” to fascynująca podróż z 14 utworami (16 w wersji deluxe), która zaczyna i kończy się instrumentalnymi „Station I” oraz „Station II”. Każdy kawałek opowiada o miejscu lub momencie, by potem przenieść słuchacza do kolejnego przystanku. Wśród nich znajduje się akustyczna medytacja na temat zadowolenia z bieżącej chwili („Happy With You”), ponadczasowy hymn, który pasowałby do każdego albumu z każdego okresu twórczości McCartneya („People Want Peace”) oraz epicki, wielowymiarowy, 7-minutowy kawałek, który nawiązuje do dużych projektów artysty („Despite Repeated Warnings”).

Do współpracy przy utworze „Fuh You” legendarny artysta zaprosił Ryana Teddera z OneRepublic. – Całą płytę zrobiłem z Gregiem Kurstinem, ale ten jeden singiel powstał we współpracy z Ryanem. Mieliśmy kilka pomysłów i skrawków melodii oraz akordów i tak kawałek po kawałku ułożyliśmy ten utwór. Chciałem stworzyć historię. Po głowie chodził mi wers: „Kochanie, opowiedz mi o sobie. Mów prawdę, daj się poznać”, ogólnie: chcę wiedzieć, co czujesz, bo sprawiasz, że mogę wyjść na ulicę i zacząć kraść. Dla ciebie. Z tego pomysłu narodziła się piosenka. W pewnym sensie miłosna, ale też dość nieprzyzwoita. Tak właśnie: fuh you – opowiada o swoim najnowszym utworze Paul McCartney.

Rezultat to kalejdoskop klasycznych, ale zarazem współczesnych melodii oraz wyjątkowej wrażliwości tekstowej, z której słynie Paul.

„Egypt Station” już zbiera bardzo entuzjastyczne recenzje wśród krytyków:

Zróbcie listę najlepszych songwriterów z 1958 roku. Potem zróbcie analogiczną listę z 2018. Powtórzy się tylko jedno nazwisko: Paul McCartney. (…) Macca dokłada kolejne klejnoty do kolekcji napisanych przez siebie niezwykłych piosenek. Nie ma do udowodnienia niczego, poza tym, że jest jedynym geniuszem na świecie, który może sobie na to pozwolić (a w wolnym czasie jest jeszcze jednym z najlepszych artystów koncertowych na ziemi). (…) „Egypt Station” ma sznyt McCartneya, nieudolnie kopiowany przez wielu, wciąż świeży i nowoczesny u Paula – Rolling Stone

Jeżeli Paul McCartney prowadzi listę celów życiowych do zrealizowania, co na niej zostało? Chyba już tylko spacer po księżycu, ewentualnie zdobycie recepty na wieczne życie, szczodrze podarowane przez nowoczesne laboratorium z Doliny Krzemowej w ramach wdzięczności za zasługi muzyka dla ludzkości – Entertainment Weekly

57 minut i 16 utworów kipiących energią. Ed Sheeran na swoim albumie napisał samodzielnie jedną piosenkę, do reszty zatrudnił 21 różnych songwriterów. McCarntey samodzielnie napisał 15 kawałków i tylko w jednej skorzystał z pomocy innego twórcy – The Sunday Times

Paul McCartney „Egypt Station” – lista utworów: 

1. Opening Station
2. I Don’t Know
3. Come On To Me
4. Happy With You
5. Who Cares
6. Fuh You
7. Confidante
8. People Want Peace
9. Hand In Hand
10. Dominoes
11. Back In Brazil
12. Do It Now
13. Caesar Rock
14. Despite Repeated Warnings
15. Station II
16. Hunt You Down – Naked – C-Link

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.