Recenzja: Happysad – „Ciało Obce” (2017)

Tytuł ostatniego albumu polskiej grupy Happysad to „Ciało Obce”.

Jest to ich 7 studyjny krążek.

Lista utworów:

 1. „-1” 1:19
 2. „Dłoń” 2:31
 3. „Nie umiem kłamać” 3:36
 4. „Medellin” 5:59
 5. „Czwarty dzień” 4:00
 6. „Dług” 5:15
 7. „XXM” 3:49
 8. „Ciało obce” 3:37
 9. „Idę” 3:48
 10. „Heroina” 6:30
 11. „Nadzy na mróz” 5:26

Poniżej możecie posłuchać singla z tej płyty:

„Nadzy Na Mróz


Premiera albumu miała miejsce 10 lutego 2017 roku. Tym razem zacznę… od końca. Na tym longplayu Happysad kilkakrotnie nie brzmi jak Happysad, a z drugiej strony brzmienia tej kapeli nie można pomylić z jakąkolwiek inną. Jednak na pewno tutaj nie znajdziecie radiowych hitów czy przebojów choćby na miarę „Łydki” albo „Wrócimy tu jeszcze”. A szkoda… Znajdziecie za to ogromnie dużo… smutku.

Jednakże jest tutaj również to, co w muzyce tej kapeli najlepsze. Po pierwsze – teksty zdecydowanie „o czymś”, przemyślane i pełne metaforycznych sformułowań dających do myślenia; po drugie – świetne gitarowe riffy i po trzecie – różnorodny wokal. Jedno jest pewne: grupa dojrzała muzycznie. Przez co brzmią dość oryginalnie. Przekonajcie się sami.

Według mnie najlepsze kawałki na tej płycie to: „Nadzy Na Mróz” i „Czwarty Dzień”, ale warto posłuchać też numerów: „Heroina” oraz „XXM”. 

Na płycie jest sporo zaskakujących momentów, które sprawią, że będziecie do niej powracać, jak np.: niepowtarzalny klimat „Heroina”, genialny tekst „Nadzy Na Mróz”,  czy  interesujące brzmienie gitar w „Czwarty Dzień”.

Końcowa nota: 4,5/6


Zespół Happysad został założony w Skarżysku-Kamiennej w 2001 przez znajomych. Nazwa grupy uformowała się w następnym roku. W 2004 roku ukazał się debiutancki album zespołu „Wszystko jedno”. Promujący tę płytę singlowy utwór „Zanim pójdę” utrzymywał się na Liście Przebojów Programu Trzeciego przez 33 tygodnie i okazał się wielkim hitem. W 2005 ukazał się drugi album grupy zatytułowany „Podróże z i pod prąd”, świetnie przyjęty przez publiczność tłumnie wypełniającą sale podczas koncertów trasy promocyjnej. W 2007 roku miała miejsce premiera ich trzeciego albumu – „Nieprzygoda”, który zyskał status najlepiej sprzedającej się płyty w Polsce. W 2009 roku miała miejsce premiera kolejnego wydawnictwa grupy, albumu pod tytułem „Mów mi dobrze”. Zaś w maju 2010 płyta osiągnęła status złotej. 7 października 2011 miało premierę jubileuszowe wydawnictwo zespołu – „Zadyszka”. Składa się ono z dwóch płyt. Pierwsza zawiera covery znanych utworów Happysad wykonywane przez zaprzyjaźnione z nimi kapele, a m.in. Indios Bravos, Enej czy Hurt. W 2012 roku grupa została zaproszona do występu na największym festiwalu w Europie – Przystanku Woodstock. W 2014 roku zespół nagrał kolejną płytę pt. „Jakby nie było jutra”. Natomiast w 2017 roku Happysad wydał siódmą płytę pt. ,,Ciało Obce”.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny