Recenzja: Kayah & Goran Bregović – „Kayah i Bregović” (1999)

Najlepszy moim zdaniem album polskiej wokalistki Kayah to „Kayah i Bregović”.

Był to jej 5 studyjny krążek.

Lista utworów:

  1. „Śpij kochanie, śpij”4:32
  2. „To nie ptak” 4:40
  3. „100 lat młodej parze” 3:10
  4. „Byłam różą” 3:43
  5. „Trudno kochać” 3:56
  6. „Prawy do lewego” 3:27
  7. „Ta-bakiera” 4:16
  8. „Ćaje Śukarije” 3:14
  9. „Jeśli Bóg istnieje” 4:54
  10. „Nie ma, nie ma ciebie” 3:50

Poniżej możecie posłuchać singli z tej płyty:

 

„Śpij kochanie, śpij”

https://www.youtube.com/watch?v=ssZRctTmzow

 

„Prawy do lewego”

 

„To nie ptak”

 

„Nie ma, nie ma ciebie” 

 


Premiera albumu miała miejsce 12 kwietnia 1999 roku nakładem wytwórni BMG Poland. 

Album „Kayah i Bregović” okrzyknięty został niegdyś  jednym z najważniejszych krążków w historii polskiej muzyki. Ale nic w tym dziwnego skoro sprzedał się w ponad 700 tysięcy egzemplarzy oraz nagrodzono go wieloma prestiżowymi nagrodami jak np.: 3 Fryderykami, 4 Superjedynkami, 4 Playboxami, oraz Wiktorem. Warto tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że z pozoru dwa różne muzycznie światy zabrzmiały wprost genialnie. Popowe i soulowe oblicze Kayah wydawały się zupełnie inne niż  energetyczne brzmienie dokonań muzycznych Bregovićia, ale ostatecznie połączyło się to w jedną, mega interesującą całość. Na koniec dodam, że druga część płyty wydaje się być bardziej interesująca niż pierwsza… Przekonajcie się sami.

Moim zdaniem najlepsze piosenki na tym albumie to: „Nie ma, nie ma ciebie” i „To nie ptak, ale warto posłuchać również utworów: „Jeśli Bóg istnieje” oraz „Byłam różą”. 

Na albumie jest kilka mocnych momentów, które z pewnością sprawią, że będziecie regularnie powracać do tego longplaya, jak np.: zaskakujący tekst w „Prawy do lewego”, kapitalny klimat w „Nie ma, nie ma ciebie” czy świetny wokal w „Byłam różą. Natomiast na koncertach z pewnością publiczność najbardziej będzie czekać na piosenkę „Śpij kochanie, śpij”.

Końcowa nota: 5,5 / 6


Debiut polskiej wokalistki Kayah miał miejsce w zespołach Rastar i Zgoda. Jej pierwszy sukces to nagroda specjalna na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w 1988 roku, gdzie zaśpiewała piosenkę „Córeczko chciałabym, żebyś była chłopcem”. Wtedy to ukazał się jej debiutanci album zatytułowany „Kayah”. Wówczas współpracowała z wielkim gwiazdami polskiej piosenki takimi jak np.: Stanisław Soyka, Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski czy zespół De Mono. W 1995 roku na rynek trafił jej krążek pt.: „Kamień”, który został świetnie przyjęty w branży muzycznej. Dwa lata później do sklepów muzycznych trafiła płyta „Zebra” z wielkimi hitami „Supermenka” i „Na Językach”.

W 1999 roku artystka rozpoczęła współpracę z Goranem Bregoviciem, której owocem był niezwykle popularny album ”Kayah i Bregović” z hitami ”Śpij kochanie, śpij”, „To nie ptak”, ”Byłam różą”, „Prawy do lewego” czy „Nie ma, nie ma ciebie”. Wydany w 2000 roku longplay „Jaka ja Kayah” stanowił kolejny artystyczny i komercyjny sukces. Jej kolejny album ”Stereo Typ” ukazał się w 2003 roku, a pierwszym singlem promujący płytę była piosenka „Testosteron”. W 2005 roku artystka opublikowała płytę ”The Best & The Rest” jako podsumowanie dekady solowej swojej kariery. To z tego albumu pochodzi np. świetny numer „Embarcacao” nagrany z Cesarią Evorą oraz utwór „Prócz Ciebie nic” śpiewany z Krzysztofem Kiljańskim.

Artystka posiada też własną wytwórnię – KAYAX, która promuje młodych, utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Kayax wydał do tej pory płyty np.: Maria Peszek, Andrzej Smolik, Zakopower, Novika, Bisquit, Sofa, June, Mosqitoo, Loco Star, Andrzej Bachleda, Envee, Kapela ze Wsi Warszawa, Benzyna, Fox, L.U.C., czy Jimmy Scott.

Pod koniec 2006 roku w Łodzi odbył się pierwszy Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej koncert z cyklu „MTV Unplugged”. Gwiazdą wieczoru była właśnie Kayah, która w towarzystwie kilku uznanych gości wykonała 16 utworów, w tym swoje największe przeboje.

W 2010 roku ukazała się płyta „Kayah & Royal Quartet”. To absolutnie wyjątkowy i nowatorski projekt łączący akustyczne, klasyczne brzmienie kwartetu smyczkowego Royal Quartet z charyzmatycznym wokalem Kayah.

Na początku 2011 roku artystka powróciła na listy przebojów z singlem „Za późno”. W tym samym roku, wraz z Anną Dąbrowską, Andrzejem Piasecznym i Adamem „Nergalem” Darskim, zasiadła w komisji jurorskiej pierwszej edycji programu The Voice of Poland transmitowanego w TVP2.

Jej dyskografię uzupełniają albumy: „Skała” (2009), „Kayah & Royal Quartet” (2010), „Panienki z temperamentem” (2010) oraz „Transoriental Orchestra” (2013).

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.