Recenzja: Krzysztof Kurnyta – Muzyka filmowa

krzysztof-kurnyta-krzysztof-trefon-0366Steve Lacy, jeden z największych saksofonistów powiedział :  Możliwości saksofonu są nieograniczone”. Tak bezkompromisowe stwierdzenie aż się prosi o weryfikację. Postanowiliśmy zatem to sprawdzić. Za obiekt badawczy tym razem posłużył nam album Krzysztofa Kurnyty – Muzyka Filmowa.

Krążek, którym dziś się zajmiemy, otrzymałem od zaprzyjaźnionego muzyka, który wedle mojej opinii potrafi wydobyć z tego instrumentu najdoskonalsze dźwięki i skruszyć największy kamień.

Płyta jest oszczędna i intymna, ale jednocześnie też bogata w różnorodność z dużym założeniem na już wspomniany intymny nastrój. Artysta zaprezentował nam  najbardziej znane kawałki z filmów.  Nie sposób „ nie rozpoznać” z jakim utworem mamy do czynienia.

Jako autonomiczne dzieło również dostarcza przyjemnych wrażeń, mimo że ceną jej efektywności jest efektowność tematów. Pojawiające się tu melodie wydają się bardzo „nastrojowe”, co  ułatwia ich zapamiętanie. Krzysztof, mimo że skupił się przede wszystkim na temacie „ muzyki filmowej”, zrobił to z taką gracja, że nie czujemy monotonii. Muzyka odpręża zachwycającym dźwiękiem saksofonu, który wpisał się jako najdoskonalszy instrument-  swoim romantycznym brzmieniem pobudza nasze zmysły.

Mój egzemplarz płyty „maltretuję” w odtwarzaczu bardzo często i prawdopodobnie będę dalej prowadził odsłuch, bowiem twórczość Krzyśka Kurnyty zadziwia mnie z każdym dniem. Codziennie wydaje mi się, że w tych samych utworach odkrywam coś nowego.

Przyznać należy, iż faktycznie „możliwości saksofonu są nieograniczone”, ale dla uzyskania najlepszego efektu potrzebny jest po prostu talent, a tego Kurnycie nie brakuje.

Gorąco polecam!

Tracklista:

 1. I.HAVE NOTHING – BODYGUARD
 2. MOON RIVER – BREAKFAST’S AT TIFFANY’S
 3. UCIEKAJ MOJE SERCE – JAN SERCE
 4. GABIEL’S OBOE – MISJA
 5. CAN YOU FEEL THE LOVE TONIGHT – LION KINGS
 6. HOW DEEP IS YOUR LOVE – SATURDAY NIGHT FEVER
 7. ENDNESS LOVE – ENDNESS LOVE
 8. NEW YORK – NEW YORK
 9. EVERYTHING I DO – ROBIN HOOD
 10. WONDERFUL WORD – GOOD MORNING, VIETNAM
 11. LADY IN RED – WORKING GIRL
 12. LULLABY – ROSEMERY’S BABY
Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.