[Recenzja Książki] Agnieszka Pietrzyk – „Kto czyni zło”

Pałam wielką miłością do kryminałów od wielu lat. Czy to film, serial, książka. Gdy zaproponowano mi „Kto czyni zło” Agnieszki Pietrzyk oraz „Zmorę” Roberta Małeckiego zgodziłem się bez zawahania. O Pani Pietrzyk usłyszałem po raz pierwszy, lecz nazwisko tego drugiego zauważyłem już kilka lat temu. Po opisie książki nie wiedziałem czy aby akurat ta będzie wybitna i wgniecie mnie w fotel.

„Kto czyni zło” opowiada o życiu Uli Baranowskiej, która przez chwilę pracuje w policji. Przez wzgląd na rodzaj przesłuchania świadka podejrzanego o kradzież, kobieta odchodzi z policji i otwiera własne biuro detektywistyczne. Będąc na innym stanowisku pracy, Ula dostaje zadanie do wykonania od pewnej osoby o imieniu Alina. Ma ona pomóc w ustaleniu tożsamości stalkera, który nęka ją smsami od tygodni.

Tak, jak mocny jest wątek ze świadkiem przesłuchania absolutnie niezgodnego z prawem, tak mocny jest też wątek rodzinny Urszuli Baranowskiej. Jej matka, Justyna wzięła ślub po raz drugi z bogatym przedsiębiorcą, który jest właścicielem sklepów jubilerskich sygnowany jego nazwiskiem, w którym Ula dostała pracę.

Nową rodzinę Uli prześladują co rusz dramatyczne chwile. Ktoś próbuje potrącić jej matkę samochodem, główna bohaterka jest też świadkiem napadu na sklep jubilerski, kompletnie nie zdając sobie sprawy z tego, że nic nie jest tak, jak miało być.

Ta pozycja cały czas, od samego jej początku wzbudza ogrom emocji, cały czas coś się w niej dzieje. Dużo jest główkowania kto i za co odpowiada. Pojawia się mętlik w głowie, a dla jego rozwiązania chęć przeczytania całości jest ogromna. Właśnie dlatego w, nawet nie półtorej dnia, pochlonąłem całość albo i ona pochłonęła mnie.

Bohaterzy mają coś w sobie takiego, że się do nich przywiązuje, ale czy do tych właściwych…? „Kto czyni zło” jest też odpowiedzią na to, co się dzieje z ludzką psychiką, kiedy pozwalamy sobie na rodzaj życia, z którym kompletnie się nie zgadzamy. Szkoda tylko, że takie rzeczy doprowadzają do dodatkowej, nieplanowanej tragedii.

Z pewnością sięgnę po kolejne książki autorstwa Pani Agnieszki Pietrzyk. „Kto czyni zło” jest godne polecenia jako jeden z lepszych kryminałów jakie czytałem w swoim życiu

Leave A Reply

Your email address will not be published.