[Recenzja Książki] Dr. Gabor Mate – „Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów”

Podjąłem się tym razem, dla mnie osobiście, bardzo ciężkiego tematu. Nigdy nie potrafiłem zrozumieć dlaczego ludzie biorą narkotyki, po co, co dokładnie ma na to wpływ. Czy oni się już tacy rodzą i potrzebują adrenaliny, której naturalnie nie mogą uzyskać za pomocą jakichkolwiek innych środków?

Autorem książki jest doktor Gabor Mate, emerytowany lekarz, przez ponad dekadę zajmował się pomocą narkomanom oraz ludziom chorym psychicznie w dzielnicy Downtown Eastside w Vancouver. Posiada on ogromną wiedzę w temacie uzależnień, traumy, rozwoju dzieci.

W „Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów” doktor Mate przedstawia powody, przez które ludzie sięgają po narkotyki, jak ich przeszłość i dzieciństwo wpływa na ich psychikę. Psychika każdego człowieka rządzi się innymi prawami – jedni są silniejsi, drudzy słabsi. Jednak opisywane są w tej książce tak dramatyczne i brutalne wydarzenia z życia pacjentów doktora, że okazuje się to niczym dziwnym bądź złym, że ich późniejsze życie to meliny, bezdomność, choroby przenoszone drogą płciową…

Niedawno usłyszałem zdanie, że „szczęśliwi ludzie nie sięgają po narkotyki”. Możliwe, że to prawda. My, ludzie, nie jesteśmy w stanie wytrzymać pewnych rzeczy, wszystko ma swoje granice. Aby zagłuszyć ból, pustkę, zabitą za życia duszę szukamy „najlepszych” bądź „najlepiej i najszybciej działających rozwiązań”. Tyle, że rozwiązanie zwane narkotykami, pomaga im tylko na chwilę. Wielu z pacjentów dzielnie walczy z uzależnieniem, autor przedstawia szczegółowe historie i rozmowy z uzależnionymi.

Zaskoczyło mnie to, że te osoby potrzebują ogromnego wsparcia, a potępianie ich i wykluczanie ze społeczeństwa tylko pogarsza ich sytuacje. Mimo iż są uzależnieni, chcą by wyciągnięto do nich dłoń. Po dłuższym czasie brania, sami dostrzegają, że narkotyki mają im choć na chwilę zapełnić pustkę oraz brak celu w życiu. Bez nich by nie funkcjonowali.

Dr Gabor pokazuje, że narkomania nie jest czyjąkolwiek porażką. To życiowe doświadczenia od podstaw – czyli dzieciństwa, poprzez czasy nastoletnie, które są najważniejszym budulcem tego, jakimi ludźmi będziemy później, bądź, w którą stronę nas poprowadzi. To w dzieciństwie nasza osobowość się rodzi, a czy będzie ono radosne, udane – czy wręcz przeciwnie – nieszczęśliwe zależy od? Losu? Przypadku? Tutaj pozwolę sobie zostawić to jako pytanie retoryczne, aby każdy odpowiedział sobie na to pytanie tak, jak widzi życie.

 

Za egzemplarz recenzencki podziękowania dla Wydawnictwa Czarna Owca.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.