[Recenzja książki] Hannah Alderete „Toksyczne matki”

Hannah Alderete to licencjonowana doradczyni w zakresie zdrowia psychicznego, specjalizująca się w pracy dorosłymi, którzy mieli pecha i trafili na matki o narcystycznej psychice.

Książka „Toksyczne matki” nie zalicza się do podręczników akademickich z dziedziny psychologii, jest poradnikiem i w sposób typowy dla tego gatunku został skonstruowany. Oczywiście najpierw następuje wyjaśnienie terminu narcyzm jako takiego i w odniesieniu do matek, potem przybliżenie problemów, z jakimi borykają się dzieci (tutaj córki) tych kobiet, no i oczywiście szereg rad i ćwiczeń, w jaki sposób sobie z tym problemem radzić, aby uzdrowić siebie i swoje życie, bo o uzdrowieniu „narcyza” niestety, nie można nawet marzyć. Ta pozycja nie tylko odpowiada na pytania, jaka jest toksyczna matka, czy jakie stosuje mechanizmy. Podpowiada także, jak z taką osobą postępować, jak bronić się przed jej wpływem, kiedy i w jaki sposób ustalać granice i najważniejsze, czyli jak uwolnić się od poczucia winy, którą toksyczne osoby nieustannie wzbudzają. Poradnik zawiera także szereg pytań, na które musi sobie odpowiedzieć uważny czytelnik, jeżeli sądzi, że omawiany problem dotyczy również jego. Bo też Alderete w swoim poradniku zamieściła cały szereg ćwiczeń, jakie zaleca w pracy swoim pacjentkom w celu ich uleczenia oraz wiele takich, które pozwalają uspokoić się i zrelaksować.

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem,  tak, aby mogła sięgnąć po nią każda osoba, którą problem toksycznej matki zainteresuje, lub ma z taką osobą do czynienia. Rozbicie na rozdziały ułatwia szybkie wychwycenie interesującego problemu. W części przeznaczonej na ćwiczenia jest miejsce na osobiste notatki i możliwość powrotu do niech za jakiś czas. Zaś zamieszczona na końcu bibliografia upewnia, iż rady Hannah Alderete oparte są o solidne teorie naukowe. Może ona także być wskazówką, aby sięgnąć po wybrany tytuł, jednak są to pozycje tylko w języku angielskim.

Poradnik „Toksyczne matki” jest wynikiem doświadczeń uzyskanych przez doradczynię zdrowia psychicznego, jakie stały się udziałem tej autorki podczas jej pracy. Dlatego też ten tytuł jest wartościowy na polskim rynku wydawniczym, wart przeczytania oraz polecenia.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.