[Recenzja książki] Małgorzata Rogala „Opowiem ci bajkę”

„Opowiem ci bajkę” to trzecia część cyklu o Weronice Nowackiej i Szymonie Pawelcu. Owszem, dobrze jest zachować kolejność tomów, ale jeżeli komuś trafi się od razu ten tom, czytelnik nie powinien miał problemu ze zrozumieniem treści. To tak tytułem wstępu.
„Opowiem ci bajkę” to historia z pogranicza kryminału i powieści psychologicznej. Weronika Nowacka wraca do pracy jako pedagog szkolny, a jej partner Szymon Pawelec prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa studenta. Oczywiście, okazuje się, że sprawa dotyczy szkoły, w której zatrudniona zostaje Nowacka.
Książka jest bardzo dobrze napisana, wątki są solidnie przemyślane, logiczne. Na ogromny plus przede wszystkim zasługują postacie wykreowane w powieści, główni bohaterowie są znani z poprzednich części cyklu więc tutaj Rogala mniej skupia się na ich charakterystyce, za to świetnie wykreowane są postaci istotne z punktu widzenia tego tomu, poczynając od nastolatek, poprzez studentów oraz rodziców.
No właśnie, jak dla mnie najlepszą częścią był wątek rodzice- dzieci. Autorka naprawdę świetnie opanowała stronę psychologiczną relacji między dziećmi a rodzicami, kwestię zaufania, nadmiernego idealizowania swoich pociech, doszukiwania się winy we wszystkich innych, a samych pozytywów u swoich najbliższych. Dobrze zobrazowany został też wątek szkolny, chociaż był dość marginalny. Podobnie rzecz miała się z motywem śledztwa kryminalnego czy pracy pedagoga szkolnego, Rogali wyszedł nawet pewien paradoks, główni bohaterowie, łączący kolejne tytuły cyklu okazały się postaciami z drugiego planu. Ale też wcale nie wpłynęło to negatywnie na mój odbiór powieści. Wprost przeciwnie, dzięki temu zabiegowi książka zyskała na wartości.
Powieść czyta się lekko, nigdy nie byłam i pewnie nie będę zwolenniczką wulgaryzmów i dzięki Opatrzności, autorka oszczędziła mi niepotrzebnego dyskomfortu lektury. Styl Małgorzaty Rogali jest przyjemny, łatwy w odbiorze, dlatego książkę można potraktować jako lekką rozrywkę dla odstresowania, pomimo poważnych tematów poruszanych w powieści.
Na koniec wrócę jeszcze do wątku kryminalnego, pomimo, że z racji gatunku powieści powinien być wiodący, jest niejako tylko wstępem do psychologicznej warstwy „Opowiem ci bajkę”. Jednak Rogala nie potraktowała go po macoszemu, owszem jest mało skomplikowany, trochę przewidywalny, jednak logicznie dopracowany i ciekawy. Dla mnie książka „Opowiem ci bajkę” zalicza się do ciekawych lektur, w których poruszane są interesujące tematy, a postaci pierwszo- i drugoplanowe są dobrze skonstruowane.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.