[Recenzja Książki] Mikołaj Gogol – „Martwe Dusze”

„Martwe dusze” to powieść, która ma miejsce w XIX w. Rosji. Mowa w niej o tajemniczym gościu, który odwiedza miasto „N”. Ów bohater chce kupować „martwe dusze” od chłopów, którzy zmarli, odciążając w ten sposób mieszkańców miasta, by nie płacili za nich podatków.

„nie za gruby, nie za chudy, nie za wysoki, nie za niski” – tak przedstawiany jest Cziczikow, główna postać książki. Jest to postać uczciwa, zaradna, sympatyczna i dająca się lubić wszystkim wokół.

Fabuła tej książki jest dla mnie specyficzna. Z nazwiskiem autora – Mikołaja Gogola – spotykam się często na ulicach miast, m.in. Łodzi. Jeśli ktoś jest fanem nowoczesnych książek, to „Martwe Dusze” mogą być ciężkie z początku. W końcu powieść ma ponad 200 lat! Z każdym kolejnym rozdziałem książka staje się coraz ciekawsza i to znużenie i niezrozumienie szybko mija. Głównym celem przeczytania tej książki jest zdobycie wiedzy dlaczego Cziczikowi tak zależy na kupowaniu „martwych dusz”.

Autor zwraca się do czytelników, mając nadzieję na to, że osoba to czytająca dobrnie do końca. Na końcu czeka go nagroda w postaci tej cennej informacji – przyczynie zakupu „martwych dusz”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.