Voo Voo „Piosenka” – ostatni singiel z płyty „Anawa 2020”

fot. Agata Krajewska

Voo Voo, Kasai, chwytający za serce tekst Juliana Przybosia i muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza. „Piosenka” to już ostatni singiel promujący płytę „Anawa 2020”, którą zespół upamiętnił 75. rocznicę urodzin Marka Grechuty i 50. rocznicę jego debiutu.

Wojciech Waglewski przyjął zaproszenie Narodowego Centrum Kultury do przygotowania autorskich interpretacji piosenek z kultowego albumu, będącego skarbnicą takich ponadczasowych przebojów jak „Niepewność”, „W dzikie wino zaplątani” czy „Będziesz moją panią”. Artystyczne spotkanie Marka Grechuty i zespołu Anawa z gwiazdami współczesnej muzyki rockowej i alternatywnej – Voo Voo, Katarzyną Nosowską, Krzysztofem Zalewskim, Hubertem „Spiętym” Dobaczewskim i Katarzyną Piszek (Kasai) – jest największym muzycznym wydarzeniem ostatnich lat. Każdy z artystów wniósł do tej płyty swoją wrażliwość i styl, nadając klasycznym nagraniom autorski koloryt.

Niestety, nigdy nie spotkałem i nie słyszałem Grechuty na koncercie. Grałem za to lata całe w Osjanie, który stanowił kiedyś trzon Anawy. Do nagrania płyty i udziału w koncercie zaprosiłem artystów, którzy nie dość, że umieją śpiewać, to w dodatku posiadają wyrazistą osobowość. 'Marek Grechuta. Anawa’ to płyta szczególna, bo zapoczątkowała fantastyczny okres tego zespołu w polskiej kulturze. Nie była to jeszcze Anawa w pełni hipisowska, którą najbardziej lubiłem, tym trudniejsze było to wyzwanie i ciekawiej się nad tym materiałem pracowało. A czy utwory Grechuty zachowały swą uniwersalność? Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie przyniesie płyta i koncert… Choć dla mnie jest ona oczywista” – mówi Wojciech Waglewski.

Do utworu „Piosenka”powstała animacja autorstwa Marcina Podolca:

sł: Julian Przyboś, muz: Jan Kanty Pawluśkiewicz
Zespół Voo Voo w składzie: Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Karim Martusewicz, Michał Bryndal oraz Piotr Chołody i Katarzyna Piszek

Scenariusz, reżyseria i opracowanie plastyczne: Marcin Podolec
Animacja: Ada Matwiejczuk, Agata Mianowska, Marcin Podolec
Postprodukcja: Kacper Zamarło

Yellow Tapir Films | www.tapir.tv

Realizacja projektu:
Wydawca i producent płyty ANAWA 2020 – Narodowe Centrum Kultury:
Producent wykonawczy i dystrybucja – ART2 Music: Paweł Walicki, Grzegorz Szpotowicz, Hubert Karwacki

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Leave A Reply

Your email address will not be published.