Wojtek Sokół kuratorem aukcji w DESA Unicum

Już 14 czerwca w Warszawie odbędzie się piąta edycja „Sztuki dzisiaj. Wybór kuratora”,  jednego z najbardziej pionierskich projektów DESA Unicum. Aukcja, której kuratorem jest Wojtek Sokół – muzyk, raper, jeden z najbardziej uznanych artystów w Polsce, a prywatnie kolekcjoner sztuki – zapisze się w historii jako najbardziej niepokorna. W ofercie pojawią się prace głośnych już nazwisk: Tomasza Górnickiego, Kingi Nowak, Bartka Stypki, Agaty Borowej, Grzegorza Worpus-Budziejewskiego, Martyny Ścibior, Kasi Domańskiej, Heleny Stiasny,  Janiny Wierusz-Kowalskiej czy Anny Michalewicz.  Za sprawą kuratora po raz pierwszy na tej aukcji wraz z twórczością najnowszą pod młotek trafi dzieło sztuki dawnej: szkic do kompozycji „Grób” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. To nawiązanie zarówno do historii rodzinnej Wojtka Sokoła, praprawnuka Wyspiańskiego, jak i do jego utworu „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”, w którym rapuje wiersz autora „Wesela”. Wszystkie 69 prac można zobaczyć na bezpłatnej wystawie przedaukcyjnej w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.


Otwierająca aukcję rzeźba „Scarface I”  Tomasza Górnickiego niepokoi swoim złowieszczym charakterem, nie pozwalając widzowi na obojętność. Prace jednego z najbardziej uzdolnionych współczesnych rzeźbiarzy cieszą się nie tylko dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, ale też zyskują na wartości, czego najlepszym przykładem jest wyniki na kwietniowej aukcji w DESA Unicum, gdzie rzeźba „Ad Lucem” została wylicytowana za 120 tys. złotych, dwukrotnie przekraczając górną granicę estymacji. Artysta brał już udział w licznych wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Londynie, Cannes, Berlinie czy Nowym Jorku. 

 

Po raz pierwszy na aukcji „Sztuka dzisiaj” pojawi się praca krakowskiej malarki Kingi Nowak. W 2014 roku jej nazwisko znalazło się w prestiżowej publikacji „100 Artists of Tomorrow” autorstwa angielskiego kuratora Kurta Beersa, który prezentuje najbardziej interesujących malarzy początku XXI wieku. Pod młotek trafi obraz „Równowaga” z 2022 roku, odbiegająca tematyką od pejzaży industrialnych, z których znana jest Nowak. Liczne grono polskich artystek reprezentować będzie również Agata Borowa, autorka głośnej serii „Czy to jest namalowane?”. Tym razem pojawi się jej obraz z 2021 roku należący do cyklu „Niepewność”.  Nie zabraknie prac malującej lakierami do paznokci Martyny Ścibior, afirmującej życie i jego ulotność Kasi Domańskiej oraz wystawianej niedawno w Spectra Art Space Heleny Stiasny. Uwagę przykuwają także obrazy Anny Michalewicz czy Janiny Wierusz-Kowalskiej. 

 

DESA Unicum zaprezentuje również „Katedrę lub widok z pracowni” jednego z ciekawszych współczesnych artystów Bartka Stypki dyptyk „Sensual Landscape” Grzegorza Worpus-Budziejewskiego oraz dzieła Jędrzeja Wisego, Marcina Chomickiego czy  Łukasza Patelczyka. Prace tego ostatniego znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Pawelczyk w swoich pracach dokonuje działań w przestrzeni pejzażu, wprowadzając do krajobrazu formy geometryczne, które zaburzają percepcję tego co widzimy, jak  w obrazie „Canvas III” prezentowanym na aukcji. 

 

Różnorodny zbiór prac czerwcowej aukcji łączy istotny mianownik, który celnie uchwycił Wojtek Sokół: „lubię rzeczy, które są „jakieś”. 

 

Sokół działalność artystyczną rozpoczął w 1996 roku. W ciągu niemal 30 lat kariery jego płyty wielokrotnie osiągały status Platynowych i Złotych. W 1999 roku zaczął budować markę Prosto, pod którą od 2001 roku działa wydawnictwo muzyczne Prosto Label, a od 2003 roku brand odzieżowy Prosto Wear, których był odpowiednio dyrektorem artystycznym i kreatywnym. Prapradziadkiem Wojtka Sokoła był Stanisław Wyspiański, wybitny twórca Młodej Polski, zwany „czwartym polskim wieszczem”. Twórczość tych dwóch niezwykłych artystów łączy prezentowany „Szkic do kompozycji „Grób” z 1897 roku. Jest to studium przygotowawcze do pastelu „Skarby sezamu”, nazywanego również przez samego Wyspiańskiego „Moczarami”. Tajemnicza kompozycja nawiązuje do sobótkowej legendy o młodzieńcu, który poszukuje skarbu w noc świętojańską. 

Zadanie „wykuratorowania” aukcji było o tyle trudniejsze, że o większości artystów, z których dzieł mogłem zrobić selekcję, nie wiedziałem nic.  Dopiero po dokonaniu wyboru dowiadywałem się, kim są, czy debiutują, czy są obecni na rynku od lat. Nie poszedłem na łatwiznę i nie wypisałem listy nazwisk znajomych mi oszustów, których zdradziecką sztukę cenię, ale dokonałem wyboru z artystów, którzy współpracują z Desą, czyli jak się potem okazało, głównie młodych twórców. Nie jestem znawcą ani krytykiem sztuki, wręcz przeciwnie – jestem raperem, czyli takim oszustem ze świata muzyki, który sprzedaje płyty, nie znając nut. Aby wszystkim utrudnić, nie dodam ani jednego słowa komentarza do żadnego dzieła. Wszystkie mają w sobie coś, co mnie zastanowiło, albo mi się spodobało, oprócz jednego, które było tak brzydkie, że musiałem je wybrać, bo tak brzydko można malować jedynie z premedytacją, a to bardzo szanuje – mówi Wojtek Sokół. 


Projekt aukcyjny „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” zadebiutował ponad rok temu jako jeden z najbardziej pionierskich projektów w DESA Unicum. Tytuł zawarty w nazwie tej aukcji to pytanie, które stawiamy zarówno Państwu, jak i naszym kuratorom, o to, jaka jest sztuka dzisiaj? Po czterech edycjach tej aukcji możemy śmiało stwierdzić, że dzieła artystów, które mieliśmy przyjemność zaprezentować, niejednokrotnie nas zaskoczyły, kierując ten projekt na niespodziewane tory. Kuratorem  piątej odsłony tej aukcji jest Wojtek Sokół – muzyk, raper, jeden z najbardziej uznanych artystów w Polsce, a prywatnie kolekcjoner sztuki. Za jego sprawą po raz pierwszy w ofercie znalazło się dzieło ze sztuki dawnej – szkic do kompozycji „Grób” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Jest to zarówno nawiązanie do historii rodzinnej Sokoła, który jest praprawnukiem Wyspiańskiego, jak i do utworu „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”, w którym łączy się twórczość tych dwóch niezwykłych artystów. W katalogu nie pojawiły się ani komentarze, ani sugestie ze strony Sokoła. Mamy nadzieję, że to niedopowiedzenie tylko spotęguje u Państwa chęć dyskusji i refleksji nad najnowszą sztuką polskąmówi Joanna Wolan, koordynatorka aukcji.

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 14 czerwca w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

 

Wszystkie aukcje organizowane przez DESA Unicum dostępne są w formule prelicytacji online, uruchamianej na kilkanaście dni przed aukcją live.

 

Kalendarz najbliższych aukcji w DESA Unicum

 

7.06.2022 – Sztuka fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny (aukcja live)

25.05-8.06.2022 – Edward Dwurnik. Malarstwo i grafika (aukcja online)

9.06.2022 – Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie (aukcja Live)

14.06.2022 – Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora (aukcja live)

21.06.2022 – Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna (aukcja live)

23.06.2022 – Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna (aukcja live)

30.06.2022 – Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku (aukcja live)

7.07.2022Art Outlet. Sztuka Dawna (aukcja live)

 

Więcej na www.desa.pl

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.