27 marca premierę będzie miała debiutancka książka lek. Aleksandry Pięty, znanej również jako @psychiatra_Ola na Instagramie, pt. „Zdrowie psychiczne. Instrukcja obsługi”.
Debiutancka książka lek. Aleksandry Pięty to napisane przystępnym językiem kompendium wiedzy dotyczące zdrowia psychicznego. „Zdrowie psychiczne. Instrukcja obsługi” odpowie na najczęściej zadawane pytania osób zainteresowanych swoją kondycją psychiczną, osób wspierających bliskich, ale również dla tych, który chcieliby pozytywnie wpłynąć na jakość swojego życia. Bo zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby.
Premiera 27 marca 2024 r.
Każde z nas ma zdrowie psychiczne: w lepszej lub gorszej kondycji, czasami w kompletnym kryzysie. Nie ma ludzi, którzy byliby wiecznie na haju szczęśliwości. Nasza droga bywa wyboista – towarzyszą nam stres, smutek, lęk, bezsilność. Temat kondycji psychicznej dotyczy ciebie, twoich bliskich, a także osób, które mijasz na ulicy. Żyjemy w ciekawych czasach, poddających naszą wytrzymałość ciągłej próbie. Potrzebujemy zdrowia psychicznego, by rano wstać z łóżka, by myśleć w szkole czy w pracy, tworzyć z ludźmi dobre relacje, utrzymać zdrowie fizyczne oraz realizować swój życiowy potencjał.
„Zdrowie psychiczne. Instrukcja obsługi” to książka napisana przez lekarkę psychiatrkę na podstawie jej doświadczenia i wiedzy klinicznej. Jest zrozumiała dla osób bez wykształcenia medycznego, odpowiada na najczęstsze pytania i rozwiewa wątpliwości w empatyczny sposób.
To poradnik dla wszystkich zainteresowanych swoją kondycją psychiczną, dla osób wspierających bliskich w kryzysie oraz dla szukających odpowiedzi na poniższe pytania:
- jak to wszystko działa i o co w ogóle chodzi z psychiką?
- skąd mam wiedzieć, że z moim zdrowiem dzieje się coś niepokojącego? • gdzie szukać pomocy w razie problemów i jak odzyskać zdrowie psychiczne? • jak pomóc osobie, która mierzy się z kryzysem?
- jak poprawić swoje aktualne zdrowie psychiczne i jego wydolność? • co mogę zrobić dla siebie już dzisiaj, żeby zadbać o dobre samopoczucie?
O autorce
Lekarka w trakcie specjalizacji z psychiatrii, hipnoterapeutką oraz entuzjastka zdrowego stylu życia. Fascynuje się psychosomatyką, czyli połączeniem ciała i umysłu oraz wzajemne oddziaływanie. Ukończyła studia na lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Obecnie odbywa szkolenie specjalizacyjne w jednym z największych szpitali psychiatrycznych w Polsce – Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie, które umożliwia jej kontakt z pacjentami z różnorodnymi dolegliwościami, a także wszechstronny rozwój zawodowy. Codziennie pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Doświadczenie zdobywała również w całodobowym telefonie wsparcia.
Autorka psychoedukacyjnego profilu na Instagramie: @psychiatra_ola. Jak sama mówi „zależy mi, żeby wiedza o zdrowiu stawała się bardziej przystępna, a informacje zrozumiałe i dostępne dla każdego”.
„Książka Aleksandry Pięty to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem psychicznym – prosta, zrozumiała dla każdego, pokazująca podstawowe problemy, z jakimi możemy się mierzyć w zakresie naszej psychiki oraz to, jak sobie z nimi radzić. Autorka prowadzi nas przez kręte ścieżki tematów związanych ze zdrowiem psychicznym w taki sposób, że wydają się one prostsze. Odpowiada również na nurtujące wielu pytania – np. jak wygląda wizyta u psychiatry czy jakie są różnice między pracą psychiatry, psychologa i psychoterapeuty. Szczerze polecam tę książkę każdemu, bo warto zapoznać się z taką instrukcją obsługi zdrowia psychicznego i stosować ją w praktyce.” PROF. DR HAB. AGATA SZULC, kierowniczka Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, prezeska elektka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
„Wcale nie jest oczywiste, że fachową książkę na temat psychiatrii da się napisać językiem na tyle potocznym, by była zrozumiała dla niespecjalistów. Doktor Aleksandra Pięta, sprawnie jak mało kto, zmierzyła się z tym wyzwaniem – korzystając z wiarygodnych źródeł, do których odsyła poszukujących rzetelnych danych, zagubionych w bezmiarze niespójnych informacji. Dzielenie się swoją wiedzą (przy użyciu każdego medium, w tym tradycyjnego, jak książka) jest obowiązkiem osób ją posiadających. Polecam tę publikację zarówno pacjentom, jak ich bliskim – jako wstęp do pogłębionych rozmów z lekarzami prowadzącymi.” -DR HAB. N. MED. ANDRZEJ SILCZUK. psychiatra, wykładowca uniwersytecki, dyrektor medyczny Wellbee, podcaster