13. edycja festiwalu filmowego Hommage à Kieślowski po raz kolejny na Dolnym Śląsku.

Fundacja InSitu zapowiedział tegoroczną, 13. edycję festiwalu filmowego Hommage à Kieślowski. Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w malowniczej scenerii Sokołowska na Dolnym Śląsku w dniach 23-25 sierpnia.

13. edycja festiwalu filmowego Hommage à Kieślowski odbędzie się po raz kolejny we wsi Sokołowsko na Dolnym Śląsku w dniach 23-25 sierpnia. Oprócz projekcji, spotkań i dyskusji, festiwal w tym roku wzbogaci się o nowy akcent – konkurs dla studentów szkół filmowych.

Festiwal dedykowany jest symbolicznie postaci cenionego w świecie polskiego reżysera, Krzysztofa Kieślowskiego. W programie tegorocznej edycji znajdzie się wiele sekcji i pokazów związanych przede wszystkim z najnowszym kinem polskim i europejskim, a także z filmową klasyką. Hommage à Kieślowski to zaproszenie nie tylko na seanse, ale również na dyskusje z twórcami i specjalistami filmowymi; to także zaproszenie do emocjonalnej i intelektualnej, transnarodowej filmowej podróży.

Co roku program festiwalu skupiony jest wokół ważnej myśli, silnie powiązanej z tym co dzieje się na świecie, odnoszącej się do wartości, które festiwal stara się szczególnie pielęgnować i które wpisują się w „filozofię uważności społecznej” jego patrona. W tym roku organizatorzy wydarzenia stawiają na hasło „Musimy sobie pomagać”. To myśl o uniwersalnej mocy, która skupia się nie tylko na pilną potrzebę szerzenia pomocy, ale też na związane z nią faktyczne działanie, przejście do praktyki. „Musimy sobie pomagać” (Musíme si pomáhat) to również tytuł bardzo cenionego i lubianego w Polsce czeskiego filmu Jana Hrebejka z 2000 roku.

Program festiwalu będzie obfitować w pokazy filmów Kieślowskiego, w tym słynnego „Dekalogu” oraz serii „Trzy kolory”, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Dodatkowo zaprezentowane zostaną wybrane dzieła czeskiego kina, co pozwoli uczestnikom na głębsze zrozumienie wpływów i kontekstu, w jakim powstawała twórczość Kieślowskiego.

Warto podkreślić, że w programie znajdą się również filmy dokumentalne i fabularne bardzo różnych twórców i twórczyń, które wpisują się w idee tegorocznego festiwalu. Do programu zostały wyselekcjonowane już takie tytuły jak nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Adamant” Nicolasa Philiberta, „Zielona granica” Agnieszki Holland, „Mur” Kasi Smutniak, „Strzępy” Beaty Dzianowicz czy „Film dla kosmitów” Piotra Stasika.

Nowością w tegorocznej edycji jest konkurs dla studentów szkół filmowych, który ma na celu odkrycie nowych talentów i zachęcenie młodych twórców do eksploracji tematów bliskich filozofii Kieślowskiego. To niepowtarzalna okazja dla młodych filmowców, by zaprezentować swoje prace szerszej publiczności i zyskać cenne wskazówki od uznanych postaci ze świata kina.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu, konkursie dla studentów oraz bilety będą dostępne na oficjalnej stronie festiwalu www.hommageakieslowski.pl.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.