23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty – poznaliśmy pełny program.

Nareszcie poznaliśmy pełny program 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu mBank Nowe Horyzonty! Największe polskie święto kina rozpocznie się już 20 lipca we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz online. W programie jak zwykle nie zabraknie hitów prosto z największych festiwali filmowych na świecie.

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu mBank Nowe Horyzonty będzie można obejrzeć aż 251 filmów oraz spotkać blisko 130 wyjątkowych gościń i gości z całego świata. Już pierwszego dnia, tuż po wielkiej Gali Otwarcia obecni obejrzą najnowszy film Wima Wendersa („Paryż, Texas”, „8”) – „Perfect Days”, który swoją premierę miał podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Oprócz „Perfect Days”, na wrocławskim festiwalu zostanie zaprezentowany także drugi, wyjątkowy film Wima Wendersa zrealizowany w technice 3D „Anselm” prezentujący postać niemieckiego artysty Anselma Kiefera.

Swoją polską premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu mBank Nowe Horyzonty będzie miał także nagrodzony na Berlinale film „Tótem” meksykańskiej reżyserki, scenarzystki i producentki Lily Avilés.  Ciekawym wyborem będzie też seans „Cichej dziewczyny”, czyli tegorocznego irlandzkiego kandydata do Oscara w reżyserii Colma Bairéad.

Wrocławski festiwal kina artystycznego to też przede wszystkim szansa dla odważnych twórców na zdobycie Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty. W 2023 roku w skład jury wchodzi: Mark Jenkin (laureat Grand Prix za „Przynętę” na 18. NH), Dane Komljen (zdobywca wyróżnienia za „Afterwater” na 22. NH), Jennifer Reeder (jej „Sprawca” znalazł się tegorocznej sekcji Nocne Szaleństwo), Sergio Fant (selekcjoner Berlinale) oraz Aga Woszczyńska (reżyserka filmu „Cicha ziemia”, który był jednym z filmów otwarcia ubiegłorocznych NH).

Oto 12 filmów, które powalczą w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty:

• „After”, reż. Anthony Lapia; Francja 2023
• „Czarny kos, czarna jeżyna” (Blackbird Blackbird Blackberry), reż. Elene Naveriani; Szwajcaria, Gruzja 2023
• „Delikwenci” (The Delinquents), reż. Rodrigo Moreno; Argentyna, Luksemburg, Brazylia, Chile 2023
• „Imago”, reż. Olga Chajdas; Polska 2023
• „Kwiaty ludzkiego ciała” (Human Flowers of Flesh), reż. Helena Wittmann; Niemcy, Francja 2022
• „La Palisiada”, reż. Philip Sotnychenko; Ukraina 2023
• „Na miejscu” (Here), reż. Bas Devos; Belgia 2023
• „Piaffe”, reż. Ann Ore; Niemcy 2022
• „Pod ścianą” (Stonewalling), reż. Huang Ji, Ryûji Otsuka; Japonia 2022
• „Posiadłość” (Birdland), reż. Leïla Kilani; Maroko, Francja 2023
• „Samsara”, reż. Lois Patiño; Hiszpania 2023
• „Sklep” (The Store), reż. Ami-Ro Sköld; Szwecja 2022

 

Dyrektorka artystyczna festiwalu Ewa Szabłowska o nominowanych filmach:
To są takie filmy, które dla nas są w pewnym sensie taką esencją nowohoryzontowego kina, czyli filmy, gdzie ładunek emocjonalny jest dość wysoki, (…) ale są też bardzo interesujące formalnie. To są filmy, gdzie twórcy odchodzą od pewnych takich utartych schematów narracyjnych i pozwalają sobie na różne eksperymenty, ale też (…), które mają pewne idee pozwalające rozpalić umysły.
W programie festiwalu nie zabrakło stałych sekcji filmowych, takich jak „Lost, Lost, Lost, „Mistrzynie, Mistrzowie”, „Front Wizualny” czy „Odkrycia”. Oczywiście tradycyjnie pojawią się też retrospektywy wyjątkowych twórców, w tym roku organizatorzy zdecydowali się na przypomnienie dzieł francuskiej reżyserki i scenarzystki Alice Diop („Śmierć Dantona”, „My, z przedmieść Paryża”, „Saint Omer”), jednego z najważniejszych i najwybitniejszych twórców kina indyjskiego Satyajita Raya („Idol”, „Droga do miasta”, „Tchórz”), francuskiego reżysera i scenarzystę Alaina Robbe-Grilleta („Nieśmiertelna”, „Zeszłego roku w Marienbadzie”, „Człowiek, który kłamie”) oraz niezależnego chińskiego reżysera, fotografa, artysty wizualnego i jednej z najważniejszych postaci współczesnego kina dokumentalnego Wanga Binga („Trzy siostry”, „Po zachodniej stronie torów”, „Póki szaleństwo nas nie rozdzieli”).
Kadr z filmu „Infinity Pool”
Zawsze ekscytującym cyklem jest „Nocne Szaleństwo”, w którym w godzinach nocnych prezentowane są filmy może nie zawsze najlepiej zrealizowane, ale zdecydowanie tematycznie intrygujące i eksperymentalne, przy których ciężko będzie zasnąć. Tutaj warto zainteresować się chociażby najnowszym filmem Brandona Cronenberga „Infinity Pool” z Alexandrem Skarsgårdem i Mią Goth w rolach głównych, a także „Inside” w reżyserii Vasilis Katsoupis z Willem Dafoe oraz najnowszy film Kuby Czekaja „Lipstick on the Glass”.
Fani portugalskiej kinematografii znajdą coś dla siebie w cyklu „Focus na Portugalię”, a miłośnicy Skandynawii i Islandii odnajdą się w kategorii „Oslo/Reykjavik”. Wyjątkowym projektem jest „Smart7” łączący siedem międzynarodowych festiwali filmowych z Litwy, Grecji, Portugalii, Islandii, Hiszpanii, Rumunii oraz wrocławskie Nowe Horyzonty. Podjęto współpracę z wybranymi festiwalami (w idei podobnymi do Międzynarodowego Festiwalu mBank Nowe Horyzonty) w celu dzielenia się doświadczeniem organizatorów, a przy okazji zaprezentowaniem własnego, narodowego reprezentanta filmowego, w tym roku polskim wysłannikiem będzie „Chleb i sól” Damiana Kocura.
* Więcej szczegółów o projekcie i programie festiwalu:

Międzynarodowy Festiwal mBank Nowe Horyzonty to nie tylko zamknięte, kinowe przestrzenie. Po raz kolejny na wrocławskim Rynku zostaną wyświetlone najlepsze filmy minionych lat i kilka klasyków kina, w programie znalazły się filmy tj.: „Blisko” Lukasa Dhonta, „IO” Jerzego Skolimowskiego, „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, „Przed wschodem słońca” Richarda Linklatera, „Łowca Androidów” Ridleya Scotta czy „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka.
Kadr z filmu „Blisko”
W przestrzeni festiwalowej znalazło się także miejsce na m.in. Silent Disco, koncert Rosalie, specjalny pokaz „Zimnej wojny” z koncertem Marcina Maseckiego (kompozytor i twórca opracowań większości utworów do filmu), a także mnóstwo atrakcji na podwórku festiwalowym, np. Quiz Filmowy Watching Closely czy warsztaty kolażu filmowego. Wszystkich wydarzeń nie sposób wymienić, pełny harmonogram można znaleźć tutaj.

 

Festiwal potrwa do 30 lipca, a edycja online do 6 sierpnia. Sprzedaż na pojedyncze seanse ruszy już 6 lipca o godzinie 12.
Pełny program festiwalu dostępny na stronie: https://www.nowehoryzonty.pl/menu.do?id=3661

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.