Nareszcie poznaliśmy pełny program 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu mBank Nowe Horyzonty! Największe polskie święto kina rozpocznie się już 20 lipca we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz online. W programie jak zwykle nie zabraknie hitów prosto z największych festiwali filmowych na świecie.
Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu mBank Nowe Horyzonty będzie można obejrzeć aż 251 filmów oraz spotkać blisko 130 wyjątkowych gościń i gości z całego świata. Już pierwszego dnia, tuż po wielkiej Gali Otwarcia obecni obejrzą najnowszy film Wima Wendersa („Paryż, Texas”, „8”) – „Perfect Days”, który swoją premierę miał podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Oprócz „Perfect Days”, na wrocławskim festiwalu zostanie zaprezentowany także drugi, wyjątkowy film Wima Wendersa zrealizowany w technice 3D „Anselm” prezentujący postać niemieckiego artysty Anselma Kiefera.
Swoją polską premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu mBank Nowe Horyzonty będzie miał także nagrodzony na Berlinale film „Tótem” meksykańskiej reżyserki, scenarzystki i producentki Lily Avilés. Ciekawym wyborem będzie też seans „Cichej dziewczyny”, czyli tegorocznego irlandzkiego kandydata do Oscara w reżyserii Colma Bairéad.
Wrocławski festiwal kina artystycznego to też przede wszystkim szansa dla odważnych twórców na zdobycie Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty. W 2023 roku w skład jury wchodzi: Mark Jenkin (laureat Grand Prix za „Przynętę” na 18. NH), Dane Komljen (zdobywca wyróżnienia za „Afterwater” na 22. NH), Jennifer Reeder (jej „Sprawca” znalazł się tegorocznej sekcji Nocne Szaleństwo), Sergio Fant (selekcjoner Berlinale) oraz Aga Woszczyńska (reżyserka filmu „Cicha ziemia”, który był jednym z filmów otwarcia ubiegłorocznych NH).
Oto 12 filmów, które powalczą w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty:
To są takie filmy, które dla nas są w pewnym sensie taką esencją nowohoryzontowego kina, czyli filmy, gdzie ładunek emocjonalny jest dość wysoki, (…) ale są też bardzo interesujące formalnie. To są filmy, gdzie twórcy odchodzą od pewnych takich utartych schematów narracyjnych i pozwalają sobie na różne eksperymenty, ale też (…), które mają pewne idee pozwalające rozpalić umysły.

