BIEG RZECZY RAMONY NAGABCZYŃSKIEJ

“The Way things dinge” to performance Ramony Nagabczyńskiej, którego kolejna odsłona zostanie zaprezentowana w ramach cyklu wydarzeń performatywnych Campari x Art Warsaw.


Gdzie płynie granica między intencją a przypadkiem? Ramona Nagabczyńska bierze pod lupę cielesność i prawa fizyki, przyglądając się ich mechanizmom i dramaturgii. Spektakl trwa około 45 minut i jest performancem w procesie, w którym ciało w przestrzeni staje się dla artystki materiałem do pracy i inspiracją do budowania procesu choreograficznego. Ramona Nagabczyńska podejmuje próbę konfrontacji cielesności z przypadkiem, przedmiotu z intencją. Punktem wyjścia dla spektaklu jest kanoniczna praca szwajcarskich artystów Petera Fischli & Davida Weissa „Bieg rzeczy” z 1987 roku. Ich utwór video jest błyskotliwym, miejscami absurdalnym, wciągającym esejem filmowym. Twórcy dekonstruują artystyczne formy, gatunki pełne idei wzniosłości, w obronie zwyczajności, która jest o wiele bardziej ekscytująca. 

 

Nagabczyńska poddaje obserwacji materialność gestu tancerek i doświadczenia własnego “ja”.  W splocie działań świadomych i przypadkowych, performerki mierzą się z materialnymi ograniczeniami ciała. Budują ciąg zdarzeń scenicznych, które wymagają nieustannej negocjacji swojego istnienia, zacierając granicę między tym co podmiotowe i przedmiotowe w pracy artystek. 

 

Obok Nagabczyńskiej w spektaklu udział wezmą dwie choreografki. Magda Jędra, performerka pracująca z odmiennymi stylistykami i środkami, działająca w nurcie site specific oraz Karolina Kraczkowska, związana z warszawskim środowiskiem eksperymentujących choreografów, reżyserów i dramaturgów. 

 

Oprawę muzyczną wieczoru, w ramach którego odbywa się “The Way things dinge” przygotowuje Evius, czyli Piotr Ryncarz, didżej, promotor i producent. Jego twórczość charakteryzuje się różnorodnością stylistyczną i umiejętnością łączenia odmiennych gatunków. 

 

Spektakl odbywa się w ramach cyklu “The Red of Night”, inicjatywy Campari, która cyklicznie wystawia performance najciekawszych współczesnych twórczyń, twórców, tancerzy, tancerek i choreografek, kształtujących aktualny krajobraz sceny sztuki współczesnej. Do tej pory w ramach Art Nights swoje performance zaprezentowały: Maria Magdalena Kozłowska, Dominika Olszowy i Iza Szostak. Wydarzenie performatywne Art Night odbywa się jako wspólne działanie marki Campari, Art Warsaw oraz hotelu NYX Warsaw, który udostępni swoją przestrzeń na wydarzenie. 

 

Po czerwcowym pokazie performansu Ramony Nagabczyńskiej, jej kolejne spektakle można będzie zobaczyć w sierpniu w Muzeum Narodowym w Warszawie i na Krakowskim Festiwalu Tańca oraz we wrześniu w Teatrze Studio w ramach Showcase’u Generation After i w bieżącym repertuarze warszawskiego Nowego Teatru. 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.