Ceremonia Otwarcia IX Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych (Relacja FOTO).

Dnia 9 czerwca 2018 roku w katowickim spodku odbyła się Ceremonia Otwarcia IX Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, na których zaprezentuje się 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.

Podczas Ceremonii zaprezentowali sportowcy Olimpiad Specjalnych. O część artystyczną zadbali: Orkiestra Dęta Katowice, Mażoretki AKCENT z MDK Ligota, Zespół Pieśni i Tańca Katowiczanie, Harcerski Zespół Artystyczny „Słoneczni”, MOVYTZA – Centrum Sztuki i Rekreacji, Bractwo Ognia Spaleni, zespół Frele oraz zespół Long & Junior.

Ceremonię Otwarcia poprzedziła konferencja, w której udział wzięli władze Olimpiad Specjalnych.

Życzę wszystkim sportowcom pięknych chwil podczas Igrzysk. Będę Wam kibicować z całego serca. Jako sportowiec wiem, ile wysiłku włożyliście w codzienne treningi, żeby tu na Śląsku zabłysnąć najlepszą formą. Zapraszam wszystkich na areny Igrzysk Olimpiad Specjalnych – razem twórzmy rzeczywistość, w której słowo AKCEPTACJA daje komfort każdemu z nas i w której inność jest zaletą. Walczmy z uprzedzeniami i stereotypami! #GrajmyRazem”, powiedziała Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Zawody sportowe będą odbywały się (10-12 czerwca) na Stadionie Śląskim (6 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, tenis, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy. Wydarzenie zakończy  ceremonia zamknięcia na Stadionie Śląskim.

„Zapraszam wszystkich kibiców sportu. Będziecie mogli się przekonać, ile emocji i wzruszeń dostarczają zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną. Spotkajcie się z nimi. Wielką bolączką wielu zawodów Olimpiad Specjalnych w Polsce są puste trybuny. Zapełnijmy je razem – nie pożałujecie, że wyszliście z domu. Będziecie świadkami sportowej rywalizacji w najczystszej postaci. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych potrzebują naszej obecności, potrzebują naszego wsparcia”, podkreślił Dariusz Wosz, Dyrektor Igrzysk.

Spośród złotych medalistów zostaną wyłonieni reprezentanci Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019.

Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą największa imprezą sportową na świecie w przyszłym roku, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Polska reprezentacja będzie liczyć 64 zawodników oraz 26 osób.

„Warto zostać zawodnikiem Olimpiad Specjalnych – to znakomita rehabilitacja, możliwość rozwoju i ćwiczenia umiejętności społecznych. Treningi uczą systematyczności, współpracy, otwierają na kontakty z innymi – to bardzo cenne umiejętności.   Olimpiady Specjalne dają także zawodnikom możliwość poznawania ludzi, innych kultur i nieraz bardzo odległych krajów. Nasi sportowcy jeżdżą na zawody zarówno do miejsc bliskich ich rodzinnym miejscowościom, jak też do najdalszych zakątków globu. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska byli na Alasce, w Kanadzie, Kalifornii, Chinach, Japonii, czy Korei Południowej. Takie możliwości dają Olimpiady Specjalne, dlatego zachęcamy bliskich osób z niepełnosprawnością intelektualną – zainteresujcie się naszymi działaniami. Zapraszamy do naszych klubów w całej Polsce!”, zachęca Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Fotorelacja poniżej 😉

Foto: Przemysław Bała

© 2018 Photo by Przemysław Bała and WybieramKulture.pl .

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i używanie bez wiedzy i zgody autorów zabronione!

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.