Coals: pierwszy zwiastun nowego krążka

„sleepwalker” zapowiada drugi album duetu Coals, który ukaże się w pierwszej połowie przyszłego roku nakładem wytwórni [PIAS] Poland and Eastern Europe. 

Będzie to debiutanckie wydawnictwo zespołu w labelu, w którego katalogu znajdują się tacy artyści jak Agnes Obel, Editors,  Soap&Skin czy Brodka.

sleepwalkera obrazuje animacja stworzona przez krakowskiego artystę intermedialnego Ernesta Borowskiego według konceptu samego zespołu. Animacja przenosi widza do dziwnego, nieco wirtualnego świata, gdzie duet tańczy dynamicznie na szklanej lewitującej tafli, a tuż pod nią płynie morze. Jest to kontynuacja fascynacji motywem basenu i fontann, a także fetyszyzacja srebra, bieli i błękitów.

Utwór ujawnia te bardziej trapowe fascynacje duetu, choć nie zabrakło tu miejsca na melancholię i charakterystyczne efekty wokalne. Piosenka opowiada o stanie, którego doświadcza się w czasie niepokojącego snu. Chaotyczna gonitwa myśli, wypieranie problemów ze świadomości, a także brak poczucia jednolitej tożsamości. Dodatkowym atutem jest wokalny udział Łukasza Rozmysłowskiego, który do tej pory odpowiedzialny był głównie za produkcje nagrań Coals. 

Coals to duet, w którego skład wchodzą Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski. Nazwa zespołu ściśle nawiązuje do znanej  kopalni węgla Śląska. Prestiżowy brytyjski magazyn The Quietus opisywał ich muzykę jako „marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku”. Zespół ma za sobą występy na wielu zagranicznych festiwalach min. Iceland Airwaves, Primavera Sound, Positivus Festival czy Tune In Tel Aviv. Podczas ich wizyty w Reykjaviku nagrali nagrali drugą w swojej karierze wideosesję dla KEXP w słynnym Kex Hostel. W 2017 roku ukazał się ich debiutancki album „Tamagotchi”, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i pozwolił zagrać zespołowi w ciągu roku blisko 60 koncertów w całej Europie.

W 2019 roku własnym sumptem wydali EP’kę „Klan”. Materiał napisany w całości po polsku to odbicie zespołu w stronę bardziej hip-hopowych inspiracji. Gościnnie wydawnictwo wzbogacili Piernikowski (Syny), Schafter, Bella Ćwir, Dianka i Kubi Producent. Motywem przewodnim „Klanu” jest senne, wirtualne miasto, w którym duet prowadzi muzyczny dialog z gośćmi występującymi na EP. Obecnie pracują nad drugim albumem długogrającym, który ukaże się nakładem labelu [PIAS] Recordings Poland and Eastern Europe.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.