Hania Rani – „Music for Film and Theatre”

Premiera (Digital i streaming) 18 czerwca 2021 r. 25 czerwca – wydanie CD 9 lipca – wydanie winylowe

„Music for Film and Theatre” to osobisty wybór kompozycji artystki, które powstały na potrzeby teatru, kina i innych projektów: od starszych, pochodzących z wczesnej współpracy z przyjaciółmi, po najnowsze kompozycje do filmów pełnometrażowych „xABo: Ksiądz Boniecki” w reżyserii Aleksandry Potoczek i „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Komponowanie muzyki do filmów i spektakli teatralnych zawsze było dużą częścią muzycznego świata Hani Rani. Jest to również ta część twórczego procesu, która może być kusząco niedostępna dla słuchaczy – np. gdy muzyki nie można posłuchać poza spektaklem lub filmem.

„Komponowanie do filmu lub teatru jest dla mnie zupełnie innym rodzajem pracy niż pisanie do własnych projektów. Po pierwsze muszę współpracować z kimś, kto widzi świat przez pryzmat własnej sztuki i rzemiosła. Dlatego takie spotkania mogą być ekscytujące – są obietnicą stworzenia czegoś zupełnie nowego, w wyniku twórczej pracy tak wielu osób z różnych środowisk. Po drugie, czuję, że muzyka w filmie jest postacią niewidzialną, brakującą emocją, która tworzy wyjątkową atmosferę i uczucia. Nie jest ilustracją, a dopełnieniem dzieła (sztuki). Myślę, że to niezwykle delikatna sprawa, która odrzuca banalne skojarzenia i łatwe rozwiązania. Czuję, że komponowanie do utworów filmowych jest jak ćwiczenie dla mojej wyobraźni”.

Zebranie utworów na albumie daje Rani szansę na podzielenie się swoją muzyką ze słuchaczami na własnych warunkach, a jej fanom szansę na usłyszenie innej strony jej twórczości – wśród kompozycji znajdziemy również utwory, które choć pisane do filmu lub spektaklu, finalnie do nich nie trafiły.

„Umieściłam je w jednym miejscu, jak kolekcję drogocennych przedmiotów, które przez lata leżały w szufladzie. Niektóre z nich powstały kilka lat temu, inne są wynikiem ostatnich dokonań. Bardzo się cieszę, że w końcu mogę zaprezentować je jako oddzielny projekt.”

Hania Rani była zaangażowana w wiele projektów, z których każdy stanowił ważny krok w jej artystycznym rozwoju i życiu jako kompozytorki i artystki. Rani jest wdzięczna wszystkim reżyserom, którzy powierzyli jej tworzenie muzyki do swoich projektów, ale szczególnie ciepłym uczuciem darzy utwory skomponowane do jej pierwszego „prawdziwego” spektaklu teatralnego „Pradziady” w reżyserii Michała Zdunika.

Lista utworów:

 1. Prayer (From xAbo: Father Boniecki)
 2. In Between (From xAbo: Father Boniecki)
 3. Journey (From xAbo: Father Boniecki)
 4. Trip to Ireland (From I Never Cry)
 5. The Beach (From I Never Cry)
 6. The Locker Room (From I Never Cry)
 7. At the Hospital (From I Never Cry)
 8. Waiting (From At Home)
 9. Wildfires (From Truth in Fire)
 10. Ghosts (From Pradziady)
 11. Soleil Pâle
 12. Nora (From Nora)
Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.