Macie Stewart „Mouth full of glass” [RECENZJA]

Generując swój własny kierunek.

Macie Stewart wydała swój drugi album Mouth Full of Glass. Czy to godny następca Recipe for a Boiled Egg wydanego zaledwie rok wcześniej? Pierwsza płyta artystki pochodzącej z Chicago, zaskoczyła eklektycznym podejściem do instrumentów klasycznych, budowaniem suspensu oraz niejaką mechanizacją prostego postrzegania muzyki opartej na instrumentach takich jak skrzypce.

Nowy album zrywa z eksploracją schematów jakimi rządzi się muzyka instrumentalna. Mouth Full of Glass to pokaz songwriterski Macie utrzymany w fairy folkowej otoczce. Lejące się partie gitar, harmonizujące klawisze i partie wokalne niemalże acapella. Mimo pozornej prostoty artystka stara się dalej poszukiwać oraz generować własny kierunek.

Jednak spokojnie, multiinstrumentalizm Stewart nadal na tej płycie jest obecny. Mnogość zabiegów daje o sobie znać chociażby w Where We Live, które jest wręcz gęste od warstw. Najnowszy album wydaje się być wręcz showcasem umiejętności artystki, która postanowiła w niespełna pół godziny zapoznać słuchacza ze swoją wizją złożoności muzyki jako zjawiska.

Udaje się jednak tego dokonać w sposób nieagresywny, otulony grubym kocem dźwięku. Ciężko mi jest wskazać drugi tak prosty, a zarazem uroczy utwór zimowy jak Tone Pome. Wydaje się, że leci on w tle jakiejś uroczej komedii romantycznej, bądź reklamy.

Każdy ze znajdujących się tu ośmiu utworów poszerza scenę umiejętności Macie Stewart. Mouth Full of Glass to intrygujący przykład uzewnętrznienia postępów prac nad wytyczaniem swojej drogi. Mając na uwadze, że artystka, pisze teksty dla Downbeat, NPR, Pitchforka, Spin Magazine oraz dla wielu innych wydawać by się mogło, że jej rozwój to masa tylu czynników, że ciężko jest określić go nawet w przybliżeniu. Pewne jest jedno – każdorazowe odkrywanie jej kolejnych eksperymentów z pojęciem oraz przestrzenią dźwięku to coś wartego uwagi.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.