Nowe Narracje Wizualne w lipcu w Szkole Filmowej w Łodzi.

Spotkania i debaty, twórcy filmowi i producenci, artyści i międzynarodowi goście – w dniach 1-3 lipca 2022 odbędzie się konferencja „Nowe Narracje Wizualne” w Łodzi. To propozycja dla wszystkich tych, których pasjonuje sztuka, technologia i pragną przyjrzeć się zmianom w krajobrazie współczesnych mediów. Konferencja jest bezpłatna. Rejestracja już dostępna na stronie konferencja.vnlab.org


„Nowe Narracje Wizualne” to wydarzenie, która podsumuje i otworzy nowy rozdział w działalności vnLab Szkoły Filmowej w Łodzi. Laboratorium Narracji Wizualnych powstało w 2019 roku jako miejsce twórczej i naukowej eksploracji mediów fotografii, filmu i sztuk audiowizualnych. W trakcie trzech dni konferencji poruszone zostaną tematy, z którymi obecnie mierzą się zarówno twórcy jak i odbiorcy mediów immersyjnych, narracji interaktywnych, eseju filmowego czy animacji. Dyskusjom będzie towarzyszyła wystawa utworów VR i doświadczeń wykorzystujących media cyfrowe oraz program pokazów kinowych. Nie zabraknie również miejsca na nieformalne spotkania w przestrzeni campusu Łódzkiej Szkoły Filmowej, która od dziesięcioleci była i jest miejscem ożywionej debaty twórczej.  

Technologia, która poszerza język sztuki

Technologia staje się coraz bardziej obecna w codziennym życiu, co znacząco przyspieszyły dwa lata pandemii. Większa ekspozycja na różnego rodzaju interfejsy spowodowała, że łatwiej nam dziś konsumować projekty cyfrowe, dużo swobodniej poruszamy się w stechnologizowanym świecie. Z drugiej jednak strony jesteśmy zmęczeni byciem nieustannie online i zapośredniczeniem relacji międzyludzkich przez ekrany. Opowiadanie historii przez media cyfrowe staje się więc ogromnym wyzwaniem. Oczekiwania odbiorców do treści online rosną, a tęsknota za światem materialnym stale się nasila. 

„Nowe Narracje Wizualne” dotykają szerokich możliwości opowiadania historii przez media immersyjne, przy wykorzystaniu języka filmu i sztuk wizualnych. Prowokują do myślenia o potencjalnych kierunkach poszerzania języka sztuki, stawiają pytania o rolę zaangażowania odbiorców w tworzone doświadczenia. 

Podczas gdy wiek XX był wiekiem filmu wiek XXI wymyka się definicji. Kolejne lata wyznaczają nowe kierunki poszukiwań. Jesteśmy w ekscytującym momencie eksploracji i kreacji nowych narracji wykorzystujących technologie. Zbliżająca się konferencja będzie okazją do przyjrzenia się najaktualniejszym zjawiskom w sztuce i filmie, przedstawieniem wniosków i problemów z jakimi spotykają się twórcy i badacze oraz zaproszeniem do rozważań o przyszłości narracji wizualnych. 

Eksperymentalne produkcje i badania naukowe

Program konferencji podzielony został na trzy dni i moduły tematyczne, które odpowiadają pracowniom vnLab – moduł poświęcony XR, narracjom interaktywnym, esejowi filmowemu, badaniom odbiorców i percepcji, animacji 3D i stereoskopii. 

Każde z wystąpień, mimo, że krąży wokół technologii w centrum stawia historię i jej odbiorców. Na scenie pojawią się zarówno artyści, producenci, reżyserzy, kuratorzy jak i badacze kultury. Każdy projekt realizowany w vnLab był poddawany szczegółowym badaniom, wyniki tych analiz teraz mogą posłużyć kolejnym twórcom. 

W debatach i spotkaniach udział wezmą twórcy, prowadzący pracownie vnLab:
-Krzysztof Pijarski,
-Krzysztof Franek,
-Katarzyna Boratyn,
-Pola Borkiewicz,
-Jacek Nagłowski,
-Piotr Matysiak,
-Justyna Rucińska,
-Kuba Mikurda,
-Stanisław Liguziński
-Magdalena Sobocińska
Oraz międzynarodowi goście. Wśród nich:

Ariel Avissar – eseista filmowy, wykładowca na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Gary Hall, filozof mediów, Profesor na Coventry University w Wielkiej Brytanii.

prof. Hartmut Koenitz – z HKU University of Arts Utrecht, badający wykorzystanie interaktywnych narracji,

Lena Thiele – dyrektor kreatywna, zajmująca się produkcją interaktywnych utworów, twórczyni wielokrotnie nagradzanego utworu NetWars 

Joanna Żylińska – kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i artystka, wykładowczyni King’s College London

Pokazy i doświadczenia VR

Dyskusjom na konferencji będzie towarzyszyła wystawa utworów VR i doświadczeń, wchodzących w twórczy dialog z medium filmu, wirtualnej rzeczywistości i dokumentu. To niezwykła okazja do zobaczenia prac, zwykle dostępnych tylko na festiwalach lub zamkniętych wydarzeniach. Twórcy przyglądają się aktualnym zagadnieniom współczesności takim jak zdrowie psychiczne, ekologia, równouprawnienie. Mierzą się ze światem pod wieloma względami przewartościowanym i sfragmentaryzowanym.

Nowe Narracje Wizualne

Konferencja 1-3 lipca 2022 Łódź + online

organizatorzy: Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab, Szkoła Filmowa w Łodzi

Pełny program i rejestracja: konferencja.vnlab.org

Laboratorium Narracji Wizualnych

Laboratorium Narracji Wizualnych przy Szkole Filmowej w Łodzi to miejsce twórczej i naukowej eksploracji obszaru technologii związanych z narracją, tj.
-cinematic VR,
-XR,
-AR,
-stereoskopia,
-interaktywne narracje,
-esej filmowy i cyfrowe publikacje.
vnLab składa się z 5 pracowni prowadzonych przez doświadczonych twórców. Przecierają oni szlaki w ramach swoich specjalizacji i poszerzają język sztuk audiowizualnych.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.