Oscary 2023 [ZWYCIĘZCY]

95 gala rozdania Oscarów za Nami. Choć film „EO” Jerzego Skolimowskiego nie wygrał w kategorii Najlepszy film międzynarodowy to nie zabrakło polskiego akcentu.

Największym zwycięzcą najważniejszych nagród filmowych przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej okazał się „Wszystko wszędzie naraz” duetu Dana Kwana i Daniela Scheinerta (tzw. „Danielsowie”), któremu przyznano aż 7 statuetek oraz niemiecko-amerykańska produkcja „Na Zachodzie bez zmian” z 4 statuetkami.

Jeśli zdziwił Was film „Wszystko wszędzie naraz”, to pomyślcie, że twórcami najlepszego filmu 2022 roku są ludzie odpowiedzialni za głośną produkcję „Człowiek-scyzoryk” (2016) z Paulem Dano i Danielem Radcliffem w roli głównej. Przy wizji najlepszego przyjaciela w postaci nieboszczyka puszczającego non-stop gazy, parówkowe palce wydają się niczym szczególnym. Jednak osoby, które jeszcze jakimś cudem nie sięgnęły po oba te filmy „Danielsów” niech się nie zniechęcają, bo pod ogromem szokująch na pierwszy rzut oka scen, kryją się wyjątkowo ludzkie przesłania oraz niezapomniane filmowe doznania.

Kadr z filmu „Wszystko wszędzie naraz”

„Wszystko wszędzie naraz” przejdzie do historii nie tylko jako jeden z najbardziej osobliwych zwycięzców. Michelle Yeoh grająca główną rolę odebrała statuetkę jako pierwsza aktorka pochodzenia azjatyckiego. Reszta obsady okazała się równie mocna, bo za drugoplanową rolę męską Oscara otrzymał Ke Huy Quan, a drugoplanową rolę żeńską Jamie Lee Curtis, która znakomicie odegrała postać urzędniczki Deirdre Beaubeirdra. „Wszystko wszędzie naraz” nagrodzono także za montaż, reżyserię i scenariusz oryginalny.

Ke Huy Quan, Michelle Yeoh, Brendan Fraser, Jamie Lee Curtis

4 Oscary powędrowały do „Na Zachodzie bez zmian” Edwarda Bergera. Film na podstawie antywojennej powieści Ericha Marii Remarque’a doceniono za Najlepsze zdjęcia, Najlepszą scenografię, Najlepszą muzykę oryginalną oraz Najlepszy film międzynarodowy. I choć w ostatniej kategorii nie wygrał „EO” Jerzego Skolimowskiego to i tak polska publiczność odnalazła narodowy sukces podczas tegorocznej gali. A to za sprawą syna Alicja Bachledy-Curuś i Colina Farrella, który postanowił zabrać Henry’ego Tadeusza na Oscary jako osobę towarzyszącą. Może nie byłoby to aż tak ekscytujące, gdyby nie fakt, że aktor wraz z synem zasiadli w pierwszym rzędzie i byli jednymi z najczęściej pokazywanymi osobami podczas całej transmisji.

Colin Farrell z synem Henrym Tadeuszem

Wspomniane filmy zdecydowanie przejęły większość filmowego wydarzenia, jednak nie należy zapomnieć o innych kategoriach. Najlepszym pierwszoplanowym aktorem został Brendan Fraser za film „Wieloryb”, gdzie gra otyłego mężczyznę, nauczyciela akademickiego niewychodzącego z domu, który dąży do autodestrukcji po stracie ukochanego. „Wieloryb” doceniono również za charakteryzację i fryzury.

Ważną nagrodą jest wyróżnienie „Woman Talking” za Najlepszy scenariusz adaptowany. Autorką scenariusza jest Sarah Polley, która podjęła się przełożenia na język ekranu powieść Miriam Toews o tym samym tytule z 2018 roku. W filmie występują m.in. Claire Foy, Rooney Mara, Jessie Buckley i Frances McDormand, a produkcja przeszła bez większego echa, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że dzięki nagrodzie film trafi do większej publiczności.

Oscar za Najlepsze efekty specjalne powędrował do „Avatara: Istota wody”, natomiast Najlepsze kostiumy to te Ruth E. Carter z filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” i tym samym kostiumografka stała się pierwszą czarnoskórą kobietą z dwoma Oscarami (pierwszy zdobyła za „Czarną Panterę” w 2019 roku).

„Guillermo del Toro: Pinokio” zostało Najlepszym długometrażowym filmem animowanym, podczas gdy najlepszą krótkometrażową animacją został „Chłopiec, kret, lis i koń”.

Hollywoodzka Akademia Filmowa udowadnia, że pragnie iść z duchem czasu. To, że w najważniejszych kategoriach wygrał tak nowoczesny film jak „Wszystko wszędzie naraz” z aktorami pochodzenia azjatyckiego może świadczyć fakt, że powiększono znacznie grono akademików, dzięki czemu jest ono bardziej zróżnicowane. Innym ważnym akcentem było uhonorowanie dojrzałych aktorów, którzy po latach zagrali swoje oscarowe role, a których Hollywood kiedyś odrzuciło. Od miesięcy mówiło się o „wielkich powrotach” Brendana Frasera czy gwiazdy dziecięcej Ke Huy Quana („Goonies”, „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”).

Powody do dumy mają w tym roku także Indie, ponieważ do tego kraju prosto z Hollywood polecą aż 2 statuetki. Chandrabose i Kaala Bhairava odebrali Oscara za najlepszą piosenkę „Naatu Naatu” z  filmu „RRR”. Drugą nagrodę Akademia przyznała za Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny „Zaklinacze słoni” o parze z Indii, która opiekuje się osieroconym słoniątkiem Raghu.

Kaala Bhairava i Chandrabose

Podczas oscarowej nocy na scenie zaprezentowano wszystkie nominowane piosenki. Wystąpiła zatem Sofia Carson z utworem „Applause”  („Tell it Like a Woman”), Lady Gaga z „Hold My Hand” („Top Gun: Maverick”), Son Lux, Mitski i David Byrne z piosenką „This Is A Life” („Wszystko wszędzie naraz”), Rihanna  z „Lift Me Up” („Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”) oraz z wygraną piosenką „Naatu Naatu” Rahul Sipligunj i Kaala Bhairava.

W tym roku Akademia zdecydowała się na zmianę koloru dywanu rozwijanego przez Dolby Theatre w Los Angeles, po którym co roku przechodzą największe gwiazdy filmowe. Zrezygnowano z tradycyjnego czerwonego odcienia na rzecz koloru szampańskiego. Czy miało to jakiś większy sens? Szczerze wątpię, ale jedno jest pewne, oglądalność gali oscarowej wzrosła o prawie 2 mln wobec roku poprzedniego (z 16,4 mln na 18,2 mln) i zapewne byłaby większa, gdyby nie premiera ostatniego odcinka serialu HBO „The Last Of Us” transmitowanego w tym samym czasie.

95 galę Oscarów prowadził amerykański prezenter telewizyjny Jimmy Kimmel. Pomimo trafnych komentarzy odnośnie zeszłorocznego incydentu z udziałem Willa Smitha i Chrisa Rocka, to nie zapobiegł kontrowersji. W pewnym momencie prowadzący wszedł na scenę z ośliczką Jenny, która rzekomo grała w filmie „Duchy Inisherin” wraz z Colinem Farrellem. Zwierzę jednak wyraźnie było przestraszone, a incydent skrytykowała organizacja PETA.

Warto zaznaczyć, że Oscara specjalnego, czyli Nagrodę humanitarną im. Jean Hersholt otrzymał w listopadzie ubiegłego roku Michael J. Fox („Powrót do przyszłości”, „Doktor Hollywood”) podczas Governors Awards.

Oto pełna lista zwycięzców:

Najlepszy film:

– „Wszystko wszędzie naraz”

– „Na Zachodzie bez zmian”

– „Avatar: Istota wody”

– „Duchy Inisherin”

– „Elvis”

– „Fabelmanowie”

– „Tár”

– „Top Gun: Maverick”

– „W trójkącie”

– “Women Talking”

Najlepsza reżyseria:

– Daniel Kwan, Daniel Scheinert (“Wszystko wszędzie naraz”)

– Martin McDonagh (“Duchy Inisherin”)

– Steven Spielberg („Fabelmanowie”)

– Todd Field („Tár”)

– Ruben Östlund („W trójkącie”)

Najlepsza aktorka:

– Michelle Yeoh (“Wszystko wszędzie naraz”)

– Cate Blanchett („Tár”)

– Ana De Armas (“Blondynka”)

– Andrea Riseborough (“To Leslie”)

– Michelle Williams (“Fabelmanowie”)

Najlepszy aktor:

– Brendan Fraser (“Wieloryb”)

– Austin Butler („Elvis”)

– Colin Farell („Duchy Inisherin”)

– Paul Mescal (“Aftersun”)

– Bill Nighy (“Living”)

Najlepsze efekty specjalne:

– “Avatar: Istota wody”

– “Na Zachodzie bez zmian”

– “Batman”

– “Czarna Pantera: Wakanda Forever”

– „Top Gun: Maverick”

Najlepszy montaż:

– „Wszystko wszędzie naraz”

– „Duchy Inisherin”

– „Elvis”

– „Tár”

– „Top Gun: Maverick”

Najlepsze zdjęcia:

– “Na Zachodzie bez zmian”

– “Bardo, fałszywa kronika garści prawd”

– „Elvis”

– „Imperium światła”

– „Tár”

Najlepsza scenografia:

– „Na Zachodzie bez zmian”

– „Avatar: Istota wody”

– „Babylon”

– „Elvis”

– „Fabelmanowie”

Najlepsza charakteryzacja:

– „Wieloryb”

– „Na Zachodzie bez zmian”

– „Batman”

– „Czarna Pantera: Wakanda Forever”

– „Elvis”

Najlepszy film animowany:

– „Guillermo Del Toro: Pinokio”

– „Marcel Muszelka w różowych bucikach”

– „Kot w butach: Ostatnie życzenie”

– „Morska bestia”

– „To nie wypanda”

Najlepszy film międzynarodowy:

– „Na Zachodzie bez zmian” (Niemcy)

– „Argentina, 1985” (Argentyna)

– „Blisko” (Belgia)

– „IO” (Polska)

– „Cicha dziewczyna” (Irlandia)

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

– „Zaklinacze słoni”

– „Haulout”

– „How do you measure a year?”

– “The Martha Mitchell effect”

– “Stranger at the gate”

Najlepszy film dokumentalny:

– “Nawalny”

– „All that breathes”

– „All the beauty and the bloodshed”

– “Fire of love”

– “A house made of splinters”

Najlepsza piosenka:

– “Naatu naatu” M.M. Keeravaani, Chandrabose („RRR”)

– “Applause” Diane Warren („Tell it like a woman”)

– “Hold my hand” Lady Gaga, Bloodpop (“Top Gun: Maverick”)

– “Lift me up” Tems, Rihanna, Ryan Coogler, Ludwig Goransson (“Czarna Pantera: Wakanda Forever”)

– „This is a life” Ryan Lott, David Byrne, Mitski (“Wszystko wszędzie naraz”)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

– Ke Huy Quan (“Wszystko wszędzie naraz”)

– Brendan Gleeson (“Duchy Inisherin”)

– Brian Tyree Henry (“Most”)

– Judd Hirsch (“Fabelmanowie”)

– Barry Keoghan (“Duchy Inisherin”)

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:

– „Chłopiec, kret, lis i koń”

– „Latający marynarz”

– „Handlarze lodu”

– „Rok siusiaków”

– “Struś powiedział mi, że świat nie istnieje i chyba mu wierzę”

Najlepszy film krótkometrażowy:

– “Irlandzkie pożegnanie”

– “Ivalu”

– “Uczniaki”

– “Nocna jazda”

– “Czerwona walizka”

Najlepszy scenariusz oryginalny:

– Daniel Kwan, Daniel Scheinert („Wszystko wszędzie naraz”)

– Martin McDonagh (“Duchy Inisherin”)

– Steven Spielberg („Fabelmanowie”)

– Todd Field („Tár”)

– Ruben Östlund (“W trójkącie”)

Najlepszy scenariusz adaptowany:

– Sarah Polley (“Women talking”)

– Edward berger, Lesley Paterson, Ian Stokell (“Na Zachodzie bez zmian”)

– Rian Johnson (“Glass Onion: Film z serii Na noże”)

– Kazuo Ishiguro (“Living”)

– Ehren Kruger, Eric Warren Singer, Christopher McQuarrie, Peter Craig, Justin Marks (“Top Gun: Maverick”)

Najlepsza muzyka oryginalna:

– Volker Bertelmann (“Na Zachodzie bez zmian”)

– Justin Hurwitz („Babilon”)

– Carter Burwell („Duchy Inisherin”)

– Son Lux (“Wszystko wszędzie naraz”)

– John Williams („Fabelmanowie”)

Najlepszy dźwięk:

– „Top Gun: Maverick”

– „Wszystko wszędzie naraz”

– „Avatar: Istota wody”

– „Batman”

– „Elvis”

Najlepsze kostiumy:

– „Czarna Pantera: Wakanda Forever”

– „Babilon”

– „Elvis”

– „Wszystko wszędzie naraz”

– „Mrs. Harris goes to Paris”

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

-Jamie Lee Curtis („Wszystko wszędzie naraz”)

– Angela Bassett (“Czarna Pantera: Wakanda Forever”)

– Hong Chau („Wieloryb”)

– Kerry Condon („Duchy Inisherin”)

– Stephanie Hsu („Wszystko wszędzie naraz”)

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.