Państwo wyobrażą sobie komiks

Tworzony od lat 90-tych, pełen mrocznych, mglistych snów, z tych, które po przebudzeniu – nie chcąc tego – pamiętamy, a pamięć ta wraca z dreszczem i medycznie niesklasyfikowanym bólem w piersi.

Zbiór komiksów, wydawanych właśnie od początku końca ubiegłego wieku, w częściach, po raz pierwszy przekazany będzie do druku w całości. Nastąpi to do 2-go kwietnia, w twardej okładce, za sprawą Wydawnictwa 23 – Komiksy z dziwnej Polski. Bo od 2-go kwietnia będzie można go mieć już u siebie.

A oto co mówi o komiksie jego autor – Marek Turek.

Czym dla mnie jest Fastnachtspiel? To trochę jedno z dzieci, które uporczywie pomieszkuje z rodzicem, zamiast się wyprowadzić i żyć własnym życiem. A trochę towarzysz podróży, który akurat kolejny raz wysiada na stacji i jedzie sobie dalej swoja drogą, ale nie ma pewności, że nie dołączy ponownie do wspólnej podróży na jakimś kolejnym przystanku. Ponad dwadzieścia lat (oczywiście z przerwami) dłubania, przerabiania, szlifowania materiału, który za każdym razem ujawnia jakieś błędy, rzeczy warte poprawienia, ale równocześnie kolejne niuanse i znaczenia, które moja podświadomość wcisnęła dyskretnie w kadry tego komiksu.

Marek Turek – jeden z najoryginalniejszych polskich artystów komiksowych. Rysownik-samouk, twórca ilustracji i okładek (książek i płyt). Komiksem zajmuje się od 1992 roku. Kultura Gniewu wydała jego trzy pełnometrażowe albumy: Bajabongo(2008), NeST(2012) i Bellmer. Niebiografia (2017). Pierwsze opowiadania tworzące Fastnachtspiela zaczęły się ukazywać w różnych miejscach pod koniec lat ‘90. W wersji zeszytowej cykl wystartował w 2001 roku – do 2006 roku wyszły cztery części. Ostatni, piąty ujrzy światło dzienne dopiero w wydaniu zbiorczym.Obecnie Turek współtworzy też Wydział 7 – serię o paranormalnych śledztwach w czasach PRL-u (wydawnictwo Ongrys).Część jego krótkich form została zebrana w antologii Międzyczas, wydanej w 2007 roku przez Tim of Comics. Artysta brał udział w licznych antologiach, takich jak: Sceny z życia murarza, Niczego sobie – komiksy o mieście Gliwice, Śląski Wyspiański, Fest czy Paronomazja. Krótkie komiksy Turka ukazywały się za granicą: w Czechach, Słowenii, Chorwacji, Ukrainie, Rosji, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.Cechami charakterystycznymi jego twórczości są pełne ekspresji, czarno-białe plansze oraz surrealistyczne, oniryczne fabuły, przywodzące na myśl twórczość Franza Kafki, Thomasa Ligottiego, Borisa Viana i Erika Drookera [z mat. wydawcy].

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.