[Recenzja książki] Anna Wolf: ,,Obietnica gangstera”

Anna Wolf

Anna Wolf na co dzień zajmuje się pisaniem książek oraz pieczeniem, gotowaniem. Z wykształcenia jest inżynierką. Akcja jej powieści rozgrywa się w czasach średniowiecznych. Zadebiutowała na początku 2020 roku, gdy opublikowała książkę pt. ,,Serce gangstera”, która wówczas zdążyła zebrać ponad milion odsłon w serwisie Wattpad. 23 marca br. odbyła się premiera jej książki ,,Obietnica gangstera” z cyklu ,,Gangsterzy”.

Fabuła

Rodzina Tarasow znana z popularnej serii ,,Gangsterzy” powróciła w nowym gangsterskim cyklu. Jest to piąty tom z tej serii.

Rodzina Tarasow, do której należy, jak się okazuje, główny bohater Dimitrij, to pełna szaleństwa i mrożąca krew w żyłach rodzina. Dimitrij jest stanowiącym zagrożenie zabójcą. Mimo tego stać go na okazywanie ludzkich odruchów, które sprawiają, że inni mogą odczuwać do niego sympatię. Do jednych z nich może należeć Riley… Jest to zależne od postępowania mężczyzny oraz tego, na ile będzie w stanie mu zaufać i się mu oddać.

Riley straciła ukochaną matkę, przez co musi zmienić swoje życie o 180 stopni. Nie ma pojęcia, kto pozbawił życia najbliższą jej osobę, mimo że była tego świadkiem. Nie mogła nic zrobić, aby pomóc swojej matce w cierpieniu. Uciekały przed jej ojczymem, któremu przemoc nie była obca. Miały zacząć wszystko od nowa. Tak niewiele dzieliło ich od szczęścia. Lecz niestety nie ominęło ich najgorsze. Riley jest zmuszona ukrywać się przed zabójcą, ponieważ w każdej chwili może ponownie zaatakować. I wtedy to ona straciłaby życie. Czy Riley zdoła uciec przed nieznanym oprawcą? Ile będzie musiała poświęcić, aby pozostać w bezpiecznej pozycji?

Dimitrij i Riley spotykają się w klubie, gdzie się poznają. Jednakże to nie jest przypadkowe spotkanie – Riley tam pracuje. Jej uroda i aparycja natychmiast zwracają uwagę Dimitrija. Riley jeszcze wtedy nie jest świadoma, z kim ma do czynienia. Jak wiadomo, Dimitrij nie należy do wylewnych osób, wręcz przeciwnie – jest bezwzględnym zabójcą i tytułowym ,,gansterem”. Czy Riley i uczucia, którymi do niej pała, będą w stanie go zmienić? Sprawić, że stanie się lepszym człowiekiem? Dopuści on do siebie szczęście i miłość?

Riley nie ma pojęcia, jakim człowiekiem jest Dimitrij. Lecz jeśli ma do czegoś dojść i mają stworzyć związek, to nieuknionym jest poznanie prawdy. Jaka będzie reakcja Riley na to, czego się dowie? Ta prawda ich rozdzieli czy zbliży? Istnieje jakakolwiek szansa na to, że będą mieli wspólną przyszłość?

Ocena książki

Nigdy wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z poprzednimi książkami z tej serii, więc nie znam historii rodziny Tarasow. Mimo tego uważam, że wystarcza mi przeczytanie tego tomu, aby móc go ocenić.

,,Obietnica gangstera” nie zachęciła mnie do przeczytania poprzednich książek. Od początku miałam problem ze zrozumieniem, kto jest kim – i to nie jest kwestia tego, że nie znam tych bohaterów, ale tego, że to wszystko zostało bardzo niezrozumiale i chaotycznie opisane. Gdy czytałam inną powieść tej autorki, czyli ,,Klątwę Berserkera”, nie odczuwałam tego aż tak bardzo. Właściwie była to całkiem przyzwoita powieść. Więc tym bardziej się zawiodłam na ,,Obietnicy gangstera”. Nie tego się spodziewałam.

Kolejnym mankamentem ,,Obietnicy gangstera” są środki językowe, których użyto. Trudno nie znaleźć tutaj przekleństw. Generalnie nie jestem fanką posługiwania się wulgaryzmami w literaturze, choć przyznam, że czasem są one potrzebne i mają pozytywny wydźwięk. Lecz nie w tym przypadku. Jest ich po prostu za wiele. Właściwie miałam problemy ze spotkaniem się z większą ilością zdań naraz, w których ich nie ma.

Na dodatek dialogi zostały stworzone w wyjątkowo banalny sposób. Zalatują one wręcz kiczem. Nie dość, że jest w nich pełno przekleństw (tak jak już wspomniałam), to zostały one nieumiejętnie napisane, przez co trudnym było czytanie tej książki. Ta niechęć towarzyszyła mi od początku lektury. W głębi serca liczyłam, że z czasem to minie, jednakże utrzymało się to do samego zakończenia przygody z tą książką.

Oprócz tego ,,Obietnica gangstera” jest bardzo przewidywalna. Od początku wiadomym jest, co się stanie, jak ta historia się zakończy oraz kto będzie z kim. Mimo tego można wyczuć chęci i starania ze strony Anny Wolf, aby wzbudzić w czytelniku tajemniczość i niepewność, jednakże najzwyczajniej w świecie nie osiągnęła swojego celu.

Główni bohaterowie są bezbarwni, a w szczególności Riley. Dimitrij jest typowym macho, co również nie zachwyca. Jednym z nielicznych elementów, które spodobały mi się w tej książce, jest zamysł stworzenia wątku o patologicznej rodzinie bohaterki i jej próby zmienienia środowiska na lepsze. Co jak wiadomo, nie udało się, ponieważ poznała Dimitrija. Niestety nawet i ten wątek nie został doszlifowany i dobrze poprowadzony.

Ta powieść z pewnością nie jest powiewem świeżosci. Prędzej można by ją określić mianem tzw. odgrzewanego kotleta. Takich powieści jest multum na światowym rynku literackim. I zdecydowanie można je spotkać na Wattpadzie. Jak na ironię – pierwsza książka Anny Wolf pt. ,,Serce gangstera” zdobyła popularność właśnie na tej platformie. A wiadomo jak to jest z Wattpadem. Jeśli ktoś szuka ambitniejszych tworów, to raczej tam nie zagląda.

Recenzja książki ,,Klątwa Berserkera”

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.