[Recenzja Książki] Sheera Frenkel, Cecilia Kang – „Brzydka prawda”

„Brzydka prawda” to kulisy walki facebooka o dominację. Wiele osób na całym świecie zdaje sobie sprawę z tego, że konsekwencją założenia konta w tym serwisie jest włamanie się na naszą prywatność.

W tej książce Sheera Frenkel i Cecilia Kang piszą o historii Facebooka, początku jego istnienia, pierwszych pomysłów. O studiach informatycznych Marka Zuckerberga na Harvardzie. Marka motywowały dokonania nieżyjącego już Steve’a Jobs’a. Zdumiewający jest fakt, że Zuckerberg tak konsekwentnie dążył do swojego pomysłu. Odrzucił on nawet sprzedaż Facebook’a serwisowi Yahoo!, który miał zapłacić za niego fortunę.

Jednym z największych problemów serwisu Zuckerberga była prywatność użytkowników. Wraz z narastającymi zmianami, ludzie nie godzili się na to, by ich posty były widoczne dla wszystkich ludzi na świecie. Mark znajdywał wytłumaczenie na każdy napotykany problem. Uważał, że „nikt ludzi nie zmuszał do dzielenia się każdym szczegółem ze swojego życia na Facebook’u”. Traktował to jako przestrogę.

Problemem okazało się również konto Donalda Trumpa w aplikacji Zuckerberga. Mark szukał sposobów, by usunąć jego posty z serwisu, gdy ten kandydował na prezydenta USA. Jednak wiedział, że jeśli to zrobi, będzie się to wiązać z cenzurą i wolnością słowa.

Projekt Facebook być może nie byłby taki gigantem gdyby nie Sheryl Sandberg, która zadbała o reklamy i zasięgi. Jest ona na stanowisku Szefa Operacyjnego, guru finansowym i dowodem na to, że kobiety też potrafią. Sheryl walczy o równouprawnienie kobiet w biznesie i nie zgadza się na to, by za wysokie stanowiska kobiety miały mieć płacone mniejsze pensje od mężczyzn. Jej talent i wiedza, którą wyniosła ze studiów ekonomii na Harvardzie, pomogła Markowi Zuckerbergowi osiągnąć sukces.

Godny uwagi jest fakt, że Sheera Frenkel i Cecilia Kang odważyły się napisać prawdę o gigancie, który towarzyszy większości ludziom na świecie. Gdy zechcesz poznać szczegóły o serwisie,w którym posiadasz swoje konto powinieneś sięgnąć po tę pozycję. Zastanawiasz się czy robisz dobrze publikując informacje o swoim życiu prywatnym na Facebooku? Zobacz to z innej strony i wydaj swoją opinię.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.