Górniczy maj pełen wydarzeń w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Dzień Europy, Noc Muzeów i wyjątkowa wystawa przedwojennych fotografii „Podziemny świat” to najbliższe wydarzenia w Starej Kopalni w Wałbrzychu!

W Starej Kopalni nie milkną echa rodzinnych górniczych majówkowych atrakcji i turystycznego najazdu gości (liczba przewodników wychodzących z turystami została w majówkę podwojona!), a już trwają ostatnie przygotowania do kolejnych weekendowych wydarzeń.

Cały maj wypełniony jest w kalendarzu Starej Kopalni ciekawymi wydarzeniami adresowanymi do różnych grup odbiorców. Nie zabraknie wydarzeń muzycznych, atrakcji dla turystów, rodzin z dziećmi, czy niezwykłej wystawy dla miłośników fotografii i historii górnictwa.

Stara Kopalnia wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej nie kończy otwierania sezonu turystycznego. Po tym jak instytucja była gospodarzem prezentacji dolnośląskiej oferty podmiotów turystycznych-  teraz sama gości ze swoimi propozycjami u innych. Już w najbliższą sobotę wałbrzyskie atrakcje turystyczne pojawią się w Czechach na Otwarciu Sezonu Turystycznego i Festiwalu Produktów Regionalnych w Zvicinie koło Dvor Kralove. Popularne wzniesienie ponownie będzie miejsce tradycyjnego majowego wydarzenia w tamtych okolicach.

W niedzielę Stara Kopalnia zaprasza na swój teren plenerowy na obchody Dnia Europy.  Organizatorzy zapowiadają darmowe koncerty od godziny 18:00, a na scenie oprócz orkiestry z partnerskiego miasta Wałbrzycha – niemieckiego Freiberga, pojawi się  reprezentujący gospodarzy – Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, nie zabraknie gości z Ukrainy – zapowiedziano energetyczny The Ukrainian Folk – znanego w Polsce z występów w  programie Must by the Music, a na zakończenie – gwiazdą wydarzenia będzie autorka wielu muzycznych przebojów i zdobywczyni wielu fonograficznych nagród. Od lat popularna w Polsce –  KAYAH.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny, a organizatorem wydarzenia oprócz gospodarzy koncertów jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce, Miasto Wałbrzych oraz Kraj Związkowy Saksonia.

Przez cały weekend dla odwiedzających wałbrzyską instytucję będą czekać przewodnicy, wejścia na kopalnianą trasę odbywać się będą co godzinę (ostatnie o 16:00). Dla szukających mocniejszych bodźców Stara Kopalnia poleca Nocne Zwiedzanie z pracami górniczymi, które tradycyjnie odbędzie się w sobotę. W niedzielę podczas koncertów dłużej dla Państwa pracować będzie kawiarnia Sztygarówka zapraszając na swoje specjały.

W kopalni trwają również ostatnie przygotowania do otwarcia niezwykłej wystawy „Podziemny Świat”, na której zaprezentowane zostaną autentyczne przedwojenne fotografie przedstawiające prace wałbrzyskich kopalń. Te zdjęcia to niezwykły dokument górniczej pracy ówczesnego Waldenburga. Unikalna technika wykonania zdjęć i fakt że w tamtych czasach obowiązywał zakaz fotografowania zakładów górniczych to nie jedyne argumenty niezwykłości tej wystawy. Wernisaż zaplanowano na 13 maja o godzinie 18:00. Więcej informacji o wystawie na stronie www.starakopalnia.pl

Dzień później – 14 maja tradycyjnie Stara Kopalnia przyłącza się do ogólnopolskiej akcji NOC MUZEÓW. Nie zabraknie tematycznych tras zwiedzania za symboliczną złotówkę, oraz atrakcji i animacji dla rodzin z dziećmi. Jak co roku, będzie to niebywała okazja spojrzenia na górniczą atrakcję Wałbrzycha z innej perspektywy. Codzienna trasa zwiedzania będzie nie oczywista, zostaną otwarte drzwi do kilku niedostępnych na co dzień dla turystów pomieszczeń, a niemal całą kopalnię będzie można zobaczyć z różnymi przewodnikami, podzielonymi tematycznie na różnych trasach, zajęciach warsztatowych i animacjach. Bilety za symboliczną złotówkę warto nabyć wcześniej. Po sukcesie ubiegłorocznej edycji, w tym roku organizatorzy spodziewają się również, że w dniu wydarzenia biletów może zabraknąć. Przypomnijmy że w tamtym roku wyprzedały się wszystkie przygotowane bilety (wejścia na trasy z przewodnikiem są ograniczone liczebnościowo).

W Starej Kopalni zapowiadają że to nie koniec wydarzeń w maju.

Stara Kopalnia na zwiedzanie zaprasza codziennie od poniedziałku do niedzieli. Obiekt otwarty jest dla turystów od 10:00 do 18:00. Ostatnie wyjście na trasę startuje o godzinie 16:00. Wszystkie aktualne informacje oraz bilety na zwiedzanie znajdą Państwo na stronie internetowej obiektu.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.