[Recenzja Książki] Catriona Ward – „Sundial”

„Nie możesz uciec przed tym, co masz we krwi…”

Catriona Ward i jej „Sundial” przyciągnęły moją uwagę nie tylko piękną mieniącą się okładką książki, ale większością pozytywnych recenzji na książkowych portalach i Instagramie. Autorka dała poznać się Polskim czytelnikom już jakiś czas temu książką „Ostatni dom na zapomnianej ulicy”.
Ja jednak zaczynam moje spotkanie z autorką od „Sundial” . Okładka piękna, opis zachęcający , trzeba jeszcze tylko przeczytać, by przekonać się czy to co piszą o tej książce to prawda.

Catriona Ward – urodziła się w Waszyngtonie i dorastała w Stanach Zjednoczonych, Kenii, Jemenie, Maroku i na Madagaskarze. Studiowała anglistykę na St Edmund Hall w Oxfordzie oraz uzyskała tytuł magistra kreatywnego pisania na Uniwersytecie Wschodniej Anglii. „Ostatni dom na zapomnianej ulicy”, najnowsza powieść autorki, w niezwykle krótkim czasie po premierze na rynkach anglojęzycznych uzyskała tytuł bestsellera na wszelkich możliwych listach najgorętszych tytułów, zdobywając nie tylko uznanie krytyków literackich, ale i zachwyconych czytelników.

Wszystko, czego Rob chciała, to normalne życie. Mąż, dwoje dzieci i ładny dom na przedmieściach zdają się świadczyć o tym, że jej się udało. Ale kobieta boi się o swoją najstarszą córkę, Callie, która zbiera drobne kości i szepcze do wyimaginowanych przyjaciół. Rob dostrzega w dziewczynce mrok, który przypomina jej o przeszłości, od której uciekła. I boi się o bezpieczeństwo drugiej córki.
Kobieta postanawia zabrać Callie do domu swojego dzieciństwa, do Sundial, położonego głęboko na pustyni Mojave. Tam będzie musiała dokonać strasznego wyboru. Czy powrót w rodzinne strony Rob okaże się wybawieniem dla niej i jej córeczki Callie?

„Sundial” to książka która nie należy do łatwych. Historia Rob i jej życia jest prowadzona z kilku perspektyw czasowych. Oprócz tego co dzieje się teraz, dostajemy wspomnienia młodej Rob, przeplatana dziwną historią napisaną przez główną bohaterkę, ale to nie wszystko. Autorka dodała nam jeszcze jak całą historię postrzega Callie córka Rob. Fajny zabieg Pani Ward by opowiedzieć nam tą przerażającą historie oczami nie jednej a dwóch bohaterek.
Akcja trzyma w napięciu, przez toksyczność związku głównej bohaterki z mężem, obojga córkami i resztą rodziny. Włos wręcz aż jeży się na skórze. Naprawdę gęsta atmosfera książki udziela się czytelnikowi. Powieść wręcz tętni uciskającym poczuciem strachu, mroku i śmierci. Dorzućmy do tego eksperymenty naukowe i zwierzęta w tle. Czujecie już ciarki na plecach?

Jest to jedna z tych książek która wciąga nas swoją historią od pierwszej strony. Im dalej wchodziłem w świat „Sundial” tym bardziej chciałem poznać zakończenie tej naprawdę mrocznej, dziwnej historii jaką stworzyła nam Ward.
Książka Catriony Ward to powieść która przedstawia nam koszmarną wizję trzech pokoleń, zmagających się z bólem, chorobą, toksycznością, poświęceniem, stratą i brutalnością. „Sundial” opowiada o toksycznych relacjach i ucieczce przed przeznaczeniem, lecz przed przeznaczeniem nie da się uciec.
Świetna książka która zapad na długo w pamięci. Thriller na wysokim poziomie, który porywa w wir „Sundial”.
Polecam!!

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.