[Recenzja Książki] Laura Jane Grace, Dan Ozzi – „Trans – wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka”

Rozwijając dział literatury na naszej stronie, miałem w głowie, że czytać będę wyłącznie kryminały i książki sensacyjne. Kiedy zobaczyłem propozycję z „Trans – wyznania anarchistki, która zdradziła punk rocka” Laury Jane Grace oraz Dana Ozziego miałem sporą zagwostkę. Temat LGBT w Polsce jest czymś, o czym ludzie niekoniecznie chcą rozmawiać, a jeżeli już to zajmują się wyłącznie dyskryminacją. Oczywiście nie wrzucam wszystkich do jednego worka, ale moim zdaniem każdy powinien żyć w zgodzie ze sobą.

„Trans” to książka autobiograficzna Thomasa Gabela, który jako 5 letnie dziecko zobaczył w telewizji Madonnę i chciał być jak ona. Zdawał sobie sprawę, że trochę popłynął, bo przecież jest chłopcem i nigdy nie będzie kobietą.
Książka pisana jest z perspektywy przeszłości i teraźniejszości. Laura opowiada w niej nastoletnie oraz dorosłe lata życia. Kiedy była nastolatkiem, wraz z przyjaciółmi założyła punkowy zespół Against Me!, który w dalszym ciągu nagrywa piosenki.
Większość książki tak naprawdę jest o życiu w zespole, w trasie, o perypetiach związanych z wytwórniami muzycznymi, lecz nie brakuje w nim prywaty, o której Laura pisze w swojej autobiografii.

Przez Thomasa od lat przemawiała chęć bycia kobietą, kupował damskie ciuchy, peruki, a jednocześnie był tym totalnie zdezorientowany. Przez załamania i depresję, Thomas sięgał po różnego rodzaju narkotyki, alkohol, po to by ulżyć swoim wewnętrznym cierpieniom i uciszyć głos kobiety, skoro urodził się chłopcem.

Sprawy się mocno skomplikowały, kiedy okazało się, że Thomas wziął ślub i… urodziło mu się dziecko.

Thomas i Laura to jedna osoba lecz książka jest napisana w tak świetny sposób, że potrafiłem oddzielić ją, na „tego z przeszłości” i „tą teraz”.

Historia życia Laury Jane Grace jest trudna, ciężka, pokazuje walkę o lepsze życie, walkę o siebie i o tym kim się jest naprawdę, a nie tym, kim się urodziło. Utrzymywanie w tajemnicy przed światem nie kończyło się niczym dobrym – uzależnienia od narkotyków i alkoholu, depresja. W pewnym momencie, gdy była już gotowa, Laura postanowiła przyznać się, że jest osobą transseksualną w wywiadzie dla czasopisma „Rolling Stone”.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.