[Recenzja Książki] Magdalena Zimniak – „Piwnica”

” Czasy są równie straszne jak wtedy, ale inne”

Lubicie historię o duchach? Wierzycie w zjawiska paranormalne? Ja lubie i to bardzo. A czy wierzę , tak wierzę.
Od zawsze interesowały mnie zjawiska paranormalne, i choć nigdy nie miałem styczności z kimś lub czymś nadprzyrodzonym to wierzę, że istnieje coś po tej drugiej stronie. I nie zawsze jest to coś mrocznego i przerażającego.
Między innymi właśnie dlatego , że lubie historię o duchach, sięgnąłem po książkę Magdaleny Zimniak „Piwnica” . Opis zachęcał , są duchy, zjawiska paranormalne i historia z przeszłości z nierozwiązaną zagadką.
Elementy kryminału i horroru w jednym? Biorę w ciemno.

Magdalena Zimniak – pisarka specjalizująca się w powieściach z pogranicza literatury psychologiczno-obyczajowej, kryminału i thrillera. Absolwentka wydziału filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim.
Od 1990 prowadzi szkołę językową. „Piwnica” jest jej trzynastą powieścią.
Autorka powieści „Szlak” (2008), „Willa” (2010, nominacja do nagrody Srebrny Kałamarz i wyróżnienie jury w konkursie Najlepsza Książka na Jesień na portalu literackim granice.pl) oraz „Pokój Marty” (2012). Pisuje też opowiadania, które ukazywały się w Akancie i Magazynie Fantastycznym.

W budynku spółdzielni mieszkaniowej na 3 Maja straszy. Dlaczego duch daje znać o swojej obecności po prawie czterdziestu latach spokoju? Dlaczego pojawia się tylko wtedy, gdy dyżur ma ochroniarz Rafał?
Rafał i Aneta, angażują się w prywatne śledztwo, które prowadzi do lat czterdziestych ubiegłego wieku. Wtedy, w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła młoda kobieta. Bohaterowie podejrzewają, że jej ciało zostało zamurowane w piwnicy spółdzielni.
Zagadka z przeszłości przeplata się z problemami współczesnych bohaterów, rodzinne tajemnice mieszają z wielką historią.

Magdalena Zimniak oddała w nasze ręce piękną historię którą ciężko sklasyfikować gatunkowo.
Znajdziemy w niej elementy powieści psychologicznej, obyczajowej z ważną historią w tle, horroru z momentami grozy i trochę kryminału z tajemniczymi morderstwami. Absolutny Misz masz.
Powieść pisana dwururowo. W dwóch płaszczyznach czasowych. Autorka przenosi nas w czasy końca drugiej wojny światowej oraz do czasów teraźniejszych, obecnych. Rozdziały mieszają się, ale łączą się w cudowną całość.
Piękny styl i język, bardzo naturalni bohaterowie i niepowtarzalny klimat.
Jest momentami bardzo tajemniczo, intrygująco i mrocznie, bo to przecież opowieść o duchach, prawda?
Świetnie skonstruowana fabuła, dużo wątków, które trzeba czytać z uwagą , bo można się pogubić.

Książka Magdaleny Zimniak to sekrety i skrzętnie skrywane tajemnice od pokoleń. Wstydliwa przeszłość, miłość, zazdrość i nadzieja. „Piwnica” to powrót do II wojny światowej, a w raz z nią cały koszmar i spustoszenie jakie za sobą niesie. Wszystko to krok po kroku mają odkryć para młodych ludzi, których połączy nie tylko uczucie, ale rodzinne sekrety i tajemnice.
Autorka łącząc elementy kryminału i horroru sprawia, że książki nie sposób odłożyć, dopóki nie pozna się zakończenia.
Polecam!

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.