[Recenzja Książki] Mohlin&Nyström – „Druga Siostra”

Kryminały najczęściej bazują na przeszłości. Jest to być może temat przereklamowany, ale to ta przeszłość i jej wydarzenia mają zazwyczaj swoje skutki w przyszłości.

Alicia Bjelke, kobieta o zdeformowanej twarzy przez wypadek w dzieciństwie budzi strach w ludziach. Sprawia to, że nieznajomi trzymają ją na dystans. Kobieta próbuje wszelakich sposobów, by zagłuszyć swój ból. Wraz ze swoją siostrą Stellą założyły specyficzną, acz popularną aplikację randkową.

Stella po swoim występie w telewizji, gdzie opowiadała o swojej aplikacji randkowej, zostaje znaleziona martwa. Alicia obawia się, że jej może przytrafić się to samo.

Do sprawy kryminalnej zostaje włączony były agent FBI John Adderley, ukrywający się w swojej rodzimej Szwecji pod fikcyjnym nazwiskiem. Spotyka się ze swoim przyjacielem Trevorem, któremu John zawdzięcza swoje życie. Jednak tego przyjaciela śledzi ten sam gang narkotykowy, z którym niegdyś Trevor był związany. Dochodzi do strzelaniny, która zostaje powiązana ze sprawą morderstwa Stelli Bjelke. John zdając sobie sprawę w co wdepnął, odnajduje wyjście z sytuacji, które nakazuje mu złamać prawo.

W międzyczasie Alicia podejrzewa, że wypadek z przeszłości, w którym wzięła udział ze swoją siostrą, mógł się przyczynić do jej śmierci.

Błędy przeszłości spoczywają na karku Alicii Bjelke, która po śmierci siostry musi radzić sobie z nimi sama. Na swojej drodze spotyka ona osobę, którą wówczas bardzo skrzywdziły, a los okaże się okrutny.

Przed chwilą mówiłem o nici wydarzeń w recenzji „Wstydu” Roberta Małeckiego, tak tutaj jest to cała pajęczyna skomplikowanej historii, która ma niejedno dno. Właściwie w połowie książki można było się domyślić, kto jest sprawcą morderstwa Stelli, ale ja tego początkowo nie zdołałem wychwycić, bo zostało to zakryte ostatnimi wydarzeniami z życia Johna.

„Druga siostra” to opowieść o relacji dwóch sióstr, które zamiast trzymać ze sobą, jedna drugą manipuluje, wykorzystując jej słabości. Lecz zło, które jest w jednej z nich zostaje zażegnane i dopiero po morderstwie widać jaki stosunek drugiej siostry na jej bliskie otoczenie, ma wpływ.

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.