[Recenzja Książki] Przemysław Żarski – „Cierń”

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła…

Finalna część trylogii Przemysława Żarskiego odpowiada na wszystkie nurtujące i trudne pytania. Pokazuje, że gdy pokopiemy zbyt głęboko, aby dowiedzieć się prawdy, wolelibyśmy tej prawdy nigdy nie poznać. Pogodzić się z losem i iść do przodu.

W miejscu spotkania komisarza Krefta i jego znajomych po 23 latach kryminalni znajdują dół, w którym znajdują się ludzie kości. W międzyczasie, w mieście, młoda kobieta odbiera sobie życie poprzez powieszenie. Jednak ofiar jest coraz więcej, ale zespół śledczych nie wpada w pułapki i odkrywa wszystkie tajemnice.

Ponadto pojawił się wątek matki Roberta – Anny Kreft. Przybliżył jej życie i sytuację, w której się znalazła. Spotykając przypadkowo na swojej drodze podczas spaceru po wyjściu z pracy mężczyznę, kobieta nie zdawała sobie sprawy, że przez to jedno spotkanie podejmie tragiczną w skutkach decyzję.

„Cierń” to trudna powieść. Nie tylko kryminalna, ale także można porównać ją w tym wypadku do gatunku horroru. Żarski pokazał dzięki swojej wyobraźni do czego są zdolni najgorsi przestępcy, jak potrafią dobrze przygotować plan i trzymać się go przez lata. Ale nie na zawsze. Historia rodzinna komisarza Krefta udawadnia, że zbrodnia idealna nie istnieje. Choć niekoniecznie musi jej rozwiązanie nadejść w szybkim czasie.

Fabuła jak i jej opisy sprawiły, że dokładniej widziałem wszystkie elementy, mieszkania, krajobrazy, detale. Wszystko zostało tak dobrze napisane, opowiedziane, że czułem się cichym obserwatorem tego, co działo się w tej części trylogii. Każdy ruch, każde miejsce, złe zdarzenie, ochydna zbrodnia, choć mrożyły krew w żyłach, nie mogłem odłożyć książki, wręcz przeciwnie, miałem ochotę brnąć w tę akcję coraz dalej.

Nie lubię uśmiercania ważnych bohaterów, jednak los potrafi dać nauczkę i to solidną, nieoszczędzając na niczym.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.