[Recenzja Książki] Przemysław Żarski – „Gabinet Luster”

Przemysław Żarski - "Gabinet Luster"

Przemysław Żarski - "Gabinet Luster" Wydawnictwo Czwarta Strona

Przemysław Żarski – „Gabinet Luster”. Na początku zaznaczę, że w tym kryminale nie dostaniemy błyskotliwych śledczych, policyjnej degrengolady i strzelanin. Otrzymamy za to mroczny klimat, bohaterów zmagających się z chorobami psychicznymi i demonami przeszłości. Fajno.

Na początek trochę przeszkadzało mi, że „śledztwo” prowadzi zwykła dziewczyna, o której za wiele nie wiemy. Jest ofiarą ludzkiego okrucieństwa i próbuje dowiedzieć się, co wydarzyło się dwadzieścia lat temu. Z czasem jednak poznajemy ją, ale w inny sposób niż byśmy chcieli.

Przemysław Żarski – „Gabinet Luster”

Przemysław Żarski - "Gabinet Luster" Wydawnictwo Czwarta Strona
Przemysław Żarski – „Gabinet Luster” Wydawnictwo Czwarta Strona

Akcja podzielona jest na dwie linie czasowe. Rok 1999 i 2019. Ta powieść urzekła mnie sposobem dawkowania nowych informacji. Autor pozwala czytelnikowi prowadzić własne śledztwo, zgadywać możliwe rozwinięcia akcji, a nawet typować sprawców i zakończenie. Następnie przenosimy się do roku 1999 i dowiadujemy, że nasze spekulacje były błędne. Spodobał mi się ten zabieg do tego stopnia, że bawiłem się w typowanie antagonisty tylko po to, aby przenieść się do roku 1999 i stwierdzić, że posiadam słabe zdolności dedukcyjne.

Muszę przyznać, że zainteresowała mnie ta powieść. Jednak głównym powodem nie była fabuła (nieco zakręcona), a dobrze napisane postacie i ich problemy. Motyw choroby psychicznej sprawił, że czułem lekkie poddenerwowanie i wszędobylski mrok. Powoli wątpiłem w realność zdarzeń. Autor sprawił, że podważałem jasność umysłów bohaterów. Niekiedy wydawało mi się, że opisywane zdarzenie jest tylko ubogim wytworem chorego umysłu bohatera.

W książce nie znajdziemy natomiast pozytywnych emocji. Bazuje ona na mroku, demonach przeszłości i smutku. Poznajemy ludzi złamanych przez życie i ich bestialskie historie. Dość przygnębiające.
Od Przemysława Żarskiego dostałem coś innego, niż dobrze znane schematy policyjnych śledztw. I to „coś” mi się spodobało.

Książkę polecam mocno!

Gabinet Luster” Przemysław Żarski 

Ocena Ogólna – 7,8/10

Styl i język – 8 Fabuła – 8

Postacie – 8 Emocje – 8

Wykreowany świat – 7

Przemysław Żarski na Facebook: Przemysław Żarski FB

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.