Właśnie skończyłam czytać książkę, której bardzo mocną reklamą jest sam tytuł: „Jak się nie dać psychopacie. Poznaj jego metody”. Autorami tej pozycji są Żaneta Gotowalska- Wróblewska, socjolożka i dziennikarka oraz Daniel Boduszek, polsko- brytyjski psycholog kryminalny, profesor nauk społecznych. Już te wszystkie tytuły i role pełnione przez autorów gwarantują, iż problematyka poruszana w książce na pewno jest potraktowana poważnie i profesjonalnie.
„Jak się nie dać psychopacie. Poznaj jego metody” jest napisana w formie wywiadu- rzeki, gdzie na pytania dziennikarki odpowiada kompetentny fachowiec. Rozmowa autorów przeplatana jest kilkoma króciutkimi rozdziałami, w których Żaneta Gotowalska- Wróblewska bądź profesor Boduszek podsumowują i uzupełniają omawiane zagadnienia.
Pomimo niezbyt obszernej objętości „Jak się nie dać psychopacie. Poznaj jego metody” zawiera bardzo wiele treści. Przede wszystkim obala niezbyt precyzyjny mit krążący w społeczeństwie dotyczące wyobrażeń przeciętnego człowieka o tym, kim jest i jak się zachowuje psychopata. Daniel Boduszek, podpierając się nauką wyjaśnia, w których punktach nasze wyobrażenie o psychopacie mija się z prawdą, a w których jest ono prawdziwe. Do tego przedstawia liczne przykłady ze swojej pracy z osobami mającymi styczność z tymi osobnikami. Dorzuca do tego kilka ciekawostek na temat ich życia, wybieranych zawodów, no i oczywiście metod, którymi psychopaci manipulują otoczeniem.
Jak widać z powyższego książka jest niezmiernie ciekawa przede wszystkim ze względu na zawartą w niej treść. Do tego napisana bez zbędnego patosu, prostym, łatwym w odbiorze językiem, przystępnym także dla ludzi nie mających nic wspólnego z słownikiem specjalistycznym, dostępnym jedynie dla wybranych. Ciekawie dobrane są przykłady z życia psychopaty i ludzi z jego otoczenia. Ponadto profesor Boduszek wskazuje, iż nie każdy bohater znany z filmów i książek jako psychopata w istocie nim był, wskazuje też dlaczego jest tego zdania.
Żeby nie było zbyt różowo znalazłam w tej pozycji także niewielkie skazy. Najważniejszą z nich jest, moim zdaniem, nie do końca wyczerpany temat. Szczególnie odpowiedź na pytanie zawarte w tytule pozostaje jakby niepełna, sprowadza się w zasadzie do kilku zdań podsumowania. Trochę lepiej przedstawia się kwestia podtytułu, o metodach postępowania psychopaty mamy troszkę więcej, jednak temat i tutaj temat nie został dogłębnie wyczerpany. A może po prostu książkę czyta się tak dobrze, iż te niedosyty są wynikiem chęci kontynuowania ciekawej lektury i przez to wydaje się za krótka.
Mimo tych niewielkich usterek książkę polecam, bo zarówno forma jak i treść zapewniają intrygującą, choć niezbyt długą, lekturę.