[Recenzja Płyty] Mikrokosmos – ,, Mikrokosmos ” EP

Czy muzyka podbija kosmos? Tak, nawet z polskim akcentem, ponieważ  Sonbird  gości wśród planetoid. Czy kosmos może podbić muzykę ? Owszem, Mikrokosmos ma ku temu predyspozycje.
W zeszłym roku zespół wydał debiutancką EP ,, Mikrokosmos”.  Kim są i czemu grają ?

,, Nie tak dawno temu, całkiem niedaleko od miejsca w którym właśnie siedzisz, szóstka ludzi utworzyła krąg, z którego zaczęły  wydobywać się dźwięki. Splatały się powoli tworząc frazy i harmonie, coraz bogatsze i bogatsze, aż z ich chaosu wyłonił się Mikrokosmos. Jego członków połączyła miłość do funk’u, groove’u, brzmień wszechświata i energii, którą współtworzą”

Mikrokosmos live

Pomyślne ułożenie gwiazd sprawiło,  że  miesiąc temu, trafiłam na koncert. I to koncert w Fortach Kleparz, poprzedzający występ Andrzeja Piasecznego.  Przypadek zamienił się w przyjemną godzinę poznawania nowych dźwięków  ( może jednak  przeznaczenie ? ) .  Energia otaczająca zespół jest genialna.   Doceniam za ogromną ilość zaangażowania w wywołanie poruszenia u osób pod sceną.  Udało się, a uwierz, że  zadanie nie było łatwe.  Dodatkowo,  jeśli wokalista nie jest zawodowym tancerzem, to powinien nim zostać. Widać, że panowie czują się na scenie swobodnie,  mają ogromną przyjemność z grania i kontaktu ze słuchaczami. Interakcja pomiędzy muzykami, uśmiech, pozytywny przekaz w piosenkach. Nie ma nudy.  Tym bardziej, jeśli  w koncercie uczestniczy sekcja dęta, wzmacniająca funkowe brzmienie zespołu. Mikrokosmos w wersji live rozbudza od pierwszego  dźwięku perkusji, przyciąga gitarami i saksofonem,  w efekcie ,,buja cały czas”.

,,Mikrokosmos” Mikrokosmosu

Wróćmy na Ziemie. Dokładniej, do EP.   Jaka jest Twoja relacja z wszechświatem ? Mikrokosmos przedstawił ją jasno,  w tekstach znalazły się odwołania do relacji międzyludzkich, ekologii, duchowności, filozofii. Sporo ?,, Ziemie słychać w każdym kącie całej drogi mlecznej’’, więc tematów nie może być mało.  Płyta ma 4 utwory.  ,, To tylko koszmar” ma w sobie odrobine niepokoju, i historię, którą w Krakowie opowiedziano z odpowiednim napięciem. Inspiracją dla otwierającego numeru był film ,, Oczy Szeroko Zamknięte”  Stanleya Kubricka i książka ,,Kongres Futorologiczny” Stanisława Lema.

Pierwszym singlem promującym debiutancki materiał  jest ,, Ziemia”.  Najbardziej energiczny i porywający do tańca kawałek.  Oprawę graficzną  płyty, książeczkę z teksami i klipy stworzył Daniel T.Kusak.   Motywy przewodnie  wizualizacji  – dłonie i oczy.   Oko spoglądające z śródręcza na zielonym tle, a w oddali ( chyba)  meteor.  CD zostało ubrane w Ziemie dotykaną przez dłonie. Wnętrze opakowania nosi elementy kolażu,  pojawiające się w klipach. Moją uwagę przyciąga serce na dłoni, takie prawdziwe,  z  zaznaczoną aortą.  Klipy  w formie kolażu są ciekawym pomysłem, a ,, Ziemia” to  lyric video.

,, W najlepszą stronę”. Cóż. Daj się nieść tej melodii i uważaj na zawroty w głowie.  EP  zamyka najbardziej poetycki tekst – ,, Kiedyś ”.  Rogucki  poczynił ,, Drzewo” , Kwiat Jabłoni sprzedaje  eko winyle, Mikrokosmos  łączy faune, flore i gwiazdy, ubierając całość w słowa, o delikatności  podobnej  do wiosennej rosy.

Podsumowując, Mikrokosmos tworzy energiczną, rytmiczną, pogodną muzykę. Koncerty gwarantują dobrą zabawę i dużo tanecznych kroków.  Płyta idealnie pasuje na letnie wieczory. Czy ma minusy ?   Mnóstwo porównań do ciał niebieskich. W końcu w nazwie jest kosmos…  Płaskoziemcy mogą mieć dysonans poznawczy ; )

 

Mikrokosmos :

Łukasz Klec – wokal                                                                         Jakub Byczek – gitara elektryczna

Krzysztof Lam – instrumenty klawiszowe                          Dawid Ptak- gitara basowa

Wojciech ‘’Śwital” Świtalski – perkusja                                 Daniel T. Kusiak – sztuki wizualne

Oraz

Sławek Butrym – saksofon                                                           Szymon Klekowicki – puzon

Radosław Mosurek – trąbka                                                        Filip Krzysztoporski – instrumenty perkusyjne

 miks i mastering wykonał – Rafał Smoleń

EP „Mikrokosmos” 

Media :

Instagram

Facebook

YT

1 Komentarz
  1. MikroKosmos says

    Piękne słowa, dziękujemy!

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.