[Recenzja Płyty] Miley Cyrus – „ATTENTION: MILEY LIVE”

Nasza ocena: 4,5/5

ATTENTION: MILEY LIVE” to pierwszy w ponad 16 letniej karierze album koncertowy od Miley Cyrus. Na krążku znajdziemy zarówno najpopularniejsze covery wokalistki, jej najstarsze i najnowsze utwory oraz dwie niewydane wcześniej piosenki. Premiera płyty odbyła się 1 kwietnia 2022. „Moi fani od dawna prosili mnie o album na żywo i jestem tak podekscytowana, że mogę im go dać!” – mówi artystka.

Recenzja płyty “ATTENTION: MILEY LIVE” – Miley Cyrus (Smiley Miley, Inc. under exclusive license to Columbia Records, a Division of Sony Music Entertainment, 2022)

ATTENTION: MILEY LIVE” to, o dziwo, debiutanckie wydawnictwo z wykonaniami na żywo w dyskografii Miley Cyrus. Artystka, choć znana jest z niezwykłych aranżacji utworów i świetnej interpretacji coverów, dopiero teraz zdecydowała się na krążek live. Na płytę składa się 20 piosenek – od tych najstarszych, poprzez najnowsze, aż po 2 oryginalne, premierowe utwory – “You” i “ATTENTION”, a łączna długość tracklisty to godzina i 22 minuty. Piosenkarka podkreśla, że jej zwolennicy mieli czynny udział w tworzeniu płyty – “Kuratorem tego programu byli fani DLA fanów! Zapytałam publiczność, jakie piosenki chcieliby usłyszeć na nadchodzących koncertach i to jest setlista, którą stworzyliście WY!”. Większość “ATTENTION: MILEY LIVE” została nagrana podczas koncertu w Los Angeles 12 lutego 2022 w ramach Super Bowl Music Festival.

Cyrus za pomocą swoich mediów społecznościowych zapowiedziała swój pierwszy zapis koncertowy zaledwie na 4 dni przed jego premierą. Krążek promowała jedna z dwóch nowości od artystki – “ATTENTION”, które jest raczej psychodelicznym intro do albumu niż regularnym utworem. Druga niewydana piosenka od Miley to “You”. Fani mogli usłyszeć ten utwór na Miley’s New Year’s Eve Party transmitowanej przez telewizję NBC. Jest to bardzo romantyczna kompozycja, jednak z charakterystycznym dla piosenkarki pazurem.

Hitem, przynajmniej dla mnie, na “ATTENTION: MILEY LIVE” są blendy utworów, czyli połączenia starszych piosenek Miley Cyrus z największymi przebojami muzyki popularnej. Moim zdecydowanym faworytem jest “We Can’t Stop X Where Is My Mind? – Live”, gdzie artystka idealnie wplotła największy kawałek Pixies w swój najgłośniejszy, imprezowy numer. Również niepodważalny hymn Miley Cyrus – “Wrecking Ball”, został pięknie połączony ze sztandarową piosenką Sinéad O’Connor tworząc ”Wrecking Ball X Nothing Compares 2 U.

Pozostając przy coverach, których wokalistka jest naprawdę mistrzynią, na płycie znalazło się również sławetne wykonanie “Heart of Glass” oryginalnego autorstwa Blondie. Artystka pokusiła się także na nagranie swojej wersji “Like a Prayer” królowej popu – Madonny. Na krążku nie mogło zabraknąć też “Jolene” – ogromnego hitu Dolly Parton, prywatnie matki chrzestnej Miley. Jednak najmocniejszym punktem w tym zestawieniu jest dla mnie wykonanie piosenki “MaybeJanis Joplin. Rockowy głos Cyrus i jej interpretacja idealnie wpasowują się w rozpaczliwy klimat utworu.

ATTENTION: MILEY LIVE” to także kapsuła czasu i ogromny ukłon Miley Cyrus w stronę jej najzagorzalszych fanów – tych, którzy byli z nią aż od ery Hannah’y Montany. Na płycie powiem słyszymy takie utwory jak: “See You Again” (w połączeniu z “Bang Bang”), “7 Things”, “The Climb”, a całość setu zamknięta jest sławetnym “Party In The USA”. Również zwolennicy artystki z czasów “Bangerz czy “Miley Cyrus & Her Dead Petz” mają swój moment na płycie dzięki utworom “4×4”, “(SMS) Bangerz” oraz “Dooo It!”. Miley, jak to ma w zwyczaju, sporo przemawia do swoich fanów. Fragment jednej z jej dłuższych wypowiedzi został zapisany na albumie pod nazwą “23”.

Również w jednym ze swoich monologów Cyrus przyznała, jak nienaturalnie czuje się na scenie po prawie 2 latach przerwy od regularnego koncertowania. Wyznała wtedy, że będzie to pierwszy raz, jak wykona na żywo “Never Be Me” – kawałek ze swojego ostatniego albumu studyjnego. Z najnowszej płyty artystka zaśpiewała jeszcze “High”, “Midnight Sky” w remixie “Edge of Midnight” oraz tytułowe “Plastic Hearts”.

W mojej ocenie “ATTENTION: MILEY LIVE” to brakujący element układanki w dyskografii Cyrus. Nie od dziś wiadomo, że koncerty Miley Cyrus są świetne pod kątem wokalnym, jak i doboru repertuaru oraz show scenicznego. Teraz, za sprawą zapisu koncertowego, jest na to namacalny dowód. Jedyne, co przeszkadzało mi w tej płycie to fakt, iż praktycznie każde wykonanie miałam już osłuchane z wcześniejszych występów artystki, przez co przyzwyczaiłam się do nich i wydają mi się one zwyczajnie lepsze, niż te zaprezentowane na “ATTENTION: MILEY LIVE”. Jednak z pewnością jest to tylko moje subiektywne odczucie, jako osoby słuchającej Cyrus naprawdę dużo. Niemniej album oceniam bardzo pozytywnie i czekam na możliwość doświadczenia takiego setu na żywo!

Lista utworów:

 1. ATTENTION (1:35)
 2. We Can’t Stop X Where Is My Mind? – Live (5:34)
 3. Plastic Hearts – Live (3:26)
 4. Heart of Glass – Live (3:07)
 5. 4×4 – Live (3:00)
 6. (SMS) Bangerz – Live (3:20)
 7. Dooo It! – Live (5:36)
 8. 23 – Live (4:26)
 9. Never Be Me – Live (3:33)
 10. Maybe – Live (4:07)
 11. 7 Things – Live (3:40)
 12. Bang Bang X See You Again – Live (4:32)
 13. Jolene – Live (4:26)
 14. High – Live (3:29)
 15. You – Live (3:01)
 16. Like a Prayer – Live (3:27)
 17. Edge of Midnight (Midnight Sky Remix) – Live (3:40)
 18. The Climb – Live (6:00)
 19. Wrecking Ball X Nothing Compares 2 U – Live (5:13)
 20. Party In The USA – Live (7:00)

 

Napisz komentarz

Adres e-mail nie będzie opublikowany i widoczny

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.